„Podstawą tej pracy jest zaufanie, musimy polegać jeden na drugim”. Saperzy i wojska inżynieryjne obchodzą dziś swoje święto
Saperzy zajmują się głównie wydobywaniem i unieszkodliwianiem niebezpiecznych pamiątek powojennych. W ubiegłym roku patrol rozminowania z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej miał ponad 300 wyjazdów.
Zawód, który wykonują ci żołnierze jest uznawany za jedną z najbardziej niebezpiecznych profesji na świecie. Młodszy chorąży Mariusz Nawrocki jest saperem od 27 lat i zastępcą dowódcy patrolu. Jak mówi, każda akcja to praca zespołowa, której podstawą jest wzajemne zaufanie.
Wojskowi inżynierowie na polu walki stawiają mosty i budują drogi, biorą też udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych poza granicami Polski. W kraju uczestniczą w akcjach ratunkowych np. w przypadku katastrof czy powodzi – przypomina major Paweł Błaszczyk, szef wojsk inżynieryjnych w braniewskiej brygadzie.
Dodajmy, saperzy przy każdej okazji przypominają, że w żadnym wypadku nie wolno samodzielnie próbować unieszkodliwiać niewypałów. Jeśli natkniemy się na takie powojenne pozostałości nie należy niczego dotykać czy przenosić, tylko skontaktować się z numerem alarmowym 112 lub policją pod 997.
Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio