Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Poezja pomagała im przetrwać. Podsumowano konkurs recytatorski twórczości Żołnierzy Wyklętych
W Olsztynie odbyła się fala finałowa drugiej edycji Konkursu Recytatorskiego Twórczości Żołnierzy Wyklętych pt. „Na znojną walkę”. Zgłosiło się około 80 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego regionu.
Jak mówi koordynatorka konkursu Wioletta Wróbel z olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, ich zadaniem było zapoznanie się z twórczością Żołnierzy Wyklętych.
Młodzież zapoznała się z utworami, które towarzyszyły Żołnierzom Wyklętym w codziennej walce. Byli ich autorami, albo korzystali z tych utworów, aby polepszyć sobie trudny los.
Jedną z laureatek została Marietta Włodarska ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Olsztynie.
Znalazłam informację w internecie (…) Chciałam upamiętnić Żołnierzy Wyklętych, dlatego postanowiłam wziąć udział w konkursie. Dzięki nim, żyjemy z normalnej Polsce i jesteśmy wolni (…) fragment utworu (…)
Laureat w kategorii szkół ponadpodstawowych Julian Dajos z LO Służb Mundurowych w Bielicach wyjaśnia, dlaczego wziął udział w konkursie
To byli ludzie, którzy walczyli o wolną Polskę. Jestem członkiem organizacji proobronnej, która przejęła tradycję Żołnierzy Wyklętych. Nosimy imię rotmistrza Witolda Pileckiego (…) Fragment utworu (…)
W kategorii szkół podstawowych komisja konkursowa przyznała dwa pierwsze miejsca. Laureatkami zostały: Otylia Sosnowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ełku oraz Aleksandra Włodarska ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Olsztynie.
Konkurs Recytatorski Twórczości Żołnierzy Wyklętych zorganizowała delegatura IPN w Olsztynie. Gala finałowa odbyła się w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
Autor: P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy