Uroczystości i bieg. W Braniewie upamiętniono żołnierzy wyklętych
W Braniewie uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości odbyły się w Zespole Szkół Budowlanych i połączone były z mianowaniem nowych kadetów z klas mundurowych i okolicznościowym programem patriotycznym.
Wyjątkowość tego święta dla 43. Batalionu Obrony Pogranicza podkreślił jego dowódca, ppłk Adam Książak.
Jako 43. Batalion Obrony Pogranicza jesteśmy spadkobiercami tradycji Żołnierzy Wyklętych. Naszym patronem jest ppor. Henryk Wieliczko, ps.”Lufa”, żołnierz Brygady Wileńskiej
– wskazał.
Aleksandra Szwarc, z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zaznaczyła, że pracownicy IPN chętnie uczestniczą w tego typu świętach organizowanych w szkołach.
1 marca jest szczególnym podkreśleniem pamięci o tych polskich żołnierzach, którzy zginęli w latach 1944-1963. Byli największą antykomunistyczną konspiracją zbrojną w Europie
– podkreśliła.
Część oficjalną zakończył organizowany w całej Polsce Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. O tym, jak ważna jest to inicjatywa, mówiły Małgorzata i Patrycja, uczestniczki biegu.
Żołnierze wyklęci za nas walczyli, poświęcili swoje życie dla nas. Musimy pokazać, że damy radę pokonać dystans 1963 metrów, przebiec go, aby ich uczcić (…) Oni walczyli za nas i my jako uczniowie klas wojskowych, powinniśmy pokazać, że nie jest nam ciężko przebiec prawie 2 km, aby ich uhonorować
– podkreśliły.
W biegu wzięło udział około 100 uczniów, wraz z nauczycielami oraz mjr. Piotrem Szpiglem z 9. BBKPanc. – wielokrotnym zwycięzcą Maratonu Komandosa. Wszyscy pokonali symboliczny dystans 1963 metrów, który upamiętnia rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Niezłomnych – Józefa Franczaka ps. Lalek.
Bieg odbywa się w 370 miejscach w całej Polsce. Do tej pory uczestniczyło w nim ponad 75 tysięcy biegaczy. Jest to największe przedsięwzięcie edukacyjno-sportowe na świecie, które z roku na rok gromadzi coraz więcej osób, zainteresowanych historią Żołnierzy Wyklętych.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: T. Owczarek
Redakcja: K. Ośko