Pozorowanie homofobicznych ataków, śmierć na koncercie i popkultura a stan wojenny. Posłuchaj audycji Okno na Kulturę
Pozorowanie rasistowskiego i homofobicznego ataku na amerykańskiego aktora Jussie Smolletta. Tragedia na koncercie rapera Travisa Scotta podczas festiwalu Astroworld i polska popkultura a stan wojenny.
Amerykański aktor, Jussie Smollett, został uznany winnym przez sąd w Chicago upozorowania rasistowskiego, homofobicznego ataku na siebie. Do ataku miało dojść w nocy na ulicach Chicago. 39-letni Smollett, jedna z gwiazd serialu „Imperium”, nie przyznał się do winy przed sądem i do końca zaprzeczał, jakoby upozorował atak. Ława przysięgłych nie dała wiary zapewnieniom aktora i uznała go winnym pięciu z sześciu stawianych mu zarzutów. Każdy z nich jest zagrożony karą do trzech lat więzienia.
Tegoroczna edycja festiwalu Astroworld Travisa Scotta zakończyła się gigantyczną tragedią. W wyniku naporu tłumu na barierki zginęło 10 osób, a ponad 300 zostało rannych. Raper podczas koncertów nawołuje do przemocy. Czy jest społeczne przyzwolenie na promowanie przemocowych treści?
40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Jak popkultura reagowała na stan wojenny i jak dziś reaguje? Kto jest winny niewiedzy nowych pokoleń o tym, co wydarzyło się w Polsce 40 lat temu?
Posłuchaj audycji Łukasza Adamskiego i Grzegorza Kasjaniuka
Autor: G. Kasjaniuk