Prawie 360 tysięcy Polaków ma Alzheimera. Choroba najczęściej dotyka kobiety
Dziś (21 września) obchodzony jest światowy dzień walki z tą chorobą. W Polsce Alzheimera lub choroby pokrewne zdiagnozowano u blisko 360 tysięcy osób. Jak wynika z raportu opracowanego przez NFZ ponad 70 procent chorych stanowią kobiety.
Rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia, Beata Kopczyńska, powiedziała, że ryzyko zachorowania na Alzheimera wzrasta z wiekiem.
Najwięcej chorych jest w wieku powyżej 85 lat – prawie 142 tysięcy. Niewiele mniej, bo 132 tysięcy – jest w przedziale wiekowym 75-84 lat. W obu tych grupach wiekowych zdecydowaną większość stanowią kobiety. Inaczej jest w grupie osób 55-64 lat, gdzie liczba zdiagnozowanych chorych jest podobna dla obu płci z przewagą po stronie mężczyzn
– powiedziała.
Beata Kopczyńska dodała, że NFZ przygotował poradnik dla rodzin i opiekunów chorych na Alzheimera. Publikacja dostępna jest na stronie internetowej NFZ.
Choroba Alzheimera jest najczęstszą chorobą zwyrodnieniową mózgu. Objawia się postępującymi zaburzeniami pamięci oraz zachowania, które z czasem całkowicie uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie chorego w codziennym życiu, prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej.
Według szacunków na świecie na chorobę Alzheimera cierpi 39 milionów ludzi, a specjaliści przewidują, że w 2050 roku będzie ich trzykrotnie więcej.
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR