Replika osady Truso w Elblągu? „Jest na to szansa”
Czy na Wyspie Spichrzów w Elblągu powstanie replika wikińskiej osady Truso? Pomysł pojawił się kilkanaście lat temu.
Muzealnicy i archeolodzy przekonują, że jest na to szansa. Temat powrócił, ale jak przyznał dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, to będzie długotrwała inwestycja.
Mirosław Siedler zaznaczył, że plan mógłby być zrealizowany najwcześniej za 3 lata.
Teren, na którym miała powstać replika osady Truso jest w dalszym ciągu dostępny. Mamy pełną dokumentację projektową łącznie z kosztorysami, co nam ułatwia sprawę. Będziemy musieli nabyć prawa do tej dokumentacji, jako że poprzednim inwestorem było miasto Elbląg
– mówił w porannej rozmowie w elbląskim studiu Radia Olsztyn dyrektor muzeum.
Muzeum musiałoby też uzyskać prawo do korzystania z działek, a następnie przebadać teren archeologicznie. Projekt zakłada budowę na Wyspie Spichrzów repliki części zabudowy wikińskiego emporium. Miałby tam powstać m.in. fragment wałów z drewnianą palisadą i wieżą oraz warsztaty rzemieślników. Całość miałaby funkcjonować, jako obiekt edukacyjny.
– To pomysł, który przyciągnie turystów z całej Polski – ocenił archeolog dr Jakub Jagodziński.
Ale pomijając ten aspekt edukacyjny i turystyczny, możemy też śmiało myśleć o archeologii doświadczalnej, czyli o prowadzeniu różnego rodzaju eksperymentów o charakterze naukowym. Jest to subdyscyplina archeologii, która mocno się rozwija i ta przestrzeń byłaby do tego bardzo dobra
– dodał.
Dyrektor muzeum przekazał, że Muzeum Archeologiczno-Historyczne będzie się starać o środki zewnętrzne na budowę repliki. Skandynawska osada Truso była jednym z najważniejszych w tej części Europy emporiów wikińskich. W 1982 roku elbląski archeolog, dr Marek Jagodziński, odnalazł ją nad brzegiem jeziora Druzo.
Posłuchaj rozmowy Michaliny Rozbickiej
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: K. Ośko