Jakub Jagodziński o skandynawskich Wikingach na naszych ziemiach
Kontakty Słowian Zachodnich i Skandynawów fascynują kolejne pokolenia badaczy. Doktor Jakub Jagodziński z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu opowiedział o swojej najnowszej książce.
Jak przyznał relacje, które nawiązali Słowianie i Skandynawowie były zacieśnione na wielu płaszczyznach. Historię tę Jakub Jagodziński opisuje w książce zatytułowanej „Goście, kupcy, osadnicy. Kontakty Słowian Zachodnich i Skandynawów w epoce wikingów”
Według mnie współpracowali przy handlu niewolnikami, ale też osadzali się, zamieszkiwali na terenach jako goście, pojawiali się jako kupcy. Wiemy o słowiańskich półziemiankach, które powstawały w Skandynawii. Wiemy, że Skandynawowie zakładali tu osady. Przykładem takiego ośrodka jest osada Truso
– powiedział autor.
Jak dodał gość Radia Elbląg, to temat naukowy, ale z potencjałem do szerszej popularyzacji.
Bardzo interesowało mnie to, kim byli Słowianie i Skandynawowie dla siebie, jakie były relacje między nimi. Im więcej na ten temat czytałem, tym bardziej miałem wrażenie, że wszystko jest niejasne i trzeba ten temat podjąć trochę poważniej. Stąd narodził się pomysł na doktorat, a z doktoratu powstała książka
– wyjaśnił Jakub Jagodziński.
Ślady działalności skandynawskich Wikingów na naszych ziemiach archeolodzy odnajdują do dziś. W 1982 roku archeolog dr Marek Jagodziński, odnalazł nad brzegiem jeziora Druzno, poszukiwaną od stuleci skandynawską osadę Truso. Było to jedno z najważniejszych, licznych w tej części Europy emporiów wikińskich.
Wszystkie zabytki odkryte od 1982 roku w Osadzie Truso można oglądać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Są one wypożyczane do muzeów na całym świecie.
Posłuchaj rozmowy Michaliny Rozbickiej
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy