Rocznica Nocy Pogromów. „Agresja wciąż jest obecna w naszym świecie”
85 lat temu w hitlerowskich Niemczech zapłonęły synagogi, żydowskie sklepy i mieszkania. Aresztowano kilkadziesiąt tysięcy osób.
Noc Pogromów była preludium Zagłady Żydów, także tu, gdzie teraz mieszkamy. W tym roku ta rocznica ma dodatkowe, szczególne znaczenie – mówiła podczas spotkania w Domu Mendelsohna w Olsztynie Kornelia Kurowska, prezeska fundacji Borussia.
Nasz region do 1945 roku należał do Niemiec. Również w Olsztynie, czyli wówczas w Allenstein, spłonęła synagoga. Teraz mieszkańcy Izraela zostali zaatakowani przez terrorystów z Hamasu. Dlatego te wydarzenia są takim momentem refleksji, że nienawiść, agresja i nietolerancja wciąż towarzyszą ludzkości i nie mówimy o nich tylko w czasie przeszłym, ale niestety także w teraźniejszym
– dodała Kornelia Kurowska.
– Niemieccy Żydzi stanowili integralną cześć społeczeństwa. To było preludium do tego, co stało się potem – mówił podczas spotkania w Olsztynie historyk, Aleksander Suhak.
Podczas spotkania członkinie Dramatycznego Kółka Borussi czytały wiersze poświęcone prześladowanym, a to spotkanie było częścią Festiwalu Mendelsohna.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: K. Piasecka