Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Rocznica wydarzeń Grudnia ’70 w Elblągu

Czołgi na ulicach Elbląga, fot. IPN

46 lat temu podczas grudniowej rebelii na Wybrzeżu do strajków w Gdańsku i Gdyni zaczęli przyłączać się robotnicy z Elbląga. 15 grudnia stanęły pierwsze duże zakłady w mieście, odbyły się protesty uliczne i próba podpalenia komitetu miejskiego PZPR.

Tego dnia w Gdańsku zginęła pierwsza elbląska ofiara Grudnia ’70. Milicjant zastrzelił przed przychodnią kolejową 27-letniego kierowcę sanitarki Waldemara Rebinina. Dziś jego imię nosi skwer w centrum Elbląga. Miasto u schyłku tego tragicznego roku był w fatalnej sytuacji – to morze ruin, brakowało tam mieszkań, panowało też duże bezrobocie – szczególnie wśród kobiet i prawdziwa bieda. Kiedy rząd ogłosił przed świętami podwyżki cen żywności, robotnicy włączyli się do protestów na Wybrzeżu. Żywności było mało, trzeba było ją zdobywać, a podwyżki wywołały prawdziwy gniew.

To, co działo się podczas protestów ulicznych przypominało wojnę. Strzały, lecące szkło z okien – wspominają uczestnicy tych wydarzeń. Szacuje się, że aresztowano w czasie rebelii nawet 800 osób. Życie stracili trzej elblążanie. Represje trwały do połowy 1971 roku, najdłużej na Wybrzeżu.

 

 

(mstan/kpias)