Rolnicy z Żuław przeciwko nowej unijnej normie dotyczącej upraw
Rolnicy z powiatu elbląskiego nie zgadzają się z unijną normą GAEC2, która chroni torfowiska i obszary podmokłe. Choć przepisy mają służyć środowisku, rolnicy z Żuław alarmują, że mogą one zagrozić ich uprawom i zapowiadają udział w protestach.
Zdaniem rolników zapisy normy budzą wątpliwości właścicieli większych gospodarstw z terenu Żuław, jak powiedział Damian Murawiec z Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników.
W tej normie jest zapisane, że na gruntach objętych normą GAEC2 nie można wykonywać orki, nie można wykonywać głębszej uprawy niż na 15 centymetrów, nie można wydobywać torfu, a co najważniejsze nie można budować i odnawiać żadnych urządzeń melioracyjnych
– przyznał.
W październiku ubiegłego roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informowało, że norma GAEC 2 obejmie 147 tysięcy hektarów. Jednak tuż przed startem naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie opublikowano mapę wskazującą konkretne grunty objęte nowymi przepisami.
Początkowo tych gruntów miało być ponad 100 tysięcy hektarów, a wyszło prawie 400 tysięcy. Więc dosyć spora część naszego kraju jest objęta tą normą
– powiedział Jerzy Salitra z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.
Resort podkreśla, że duża część terenów objętych normą GAEC 2 pokrywa się z obszarami chronionymi w sieci Natura 2000. Oznacza to, że i tak już obowiązują tam przepisy ograniczające działalność rolniczą. Ministerstwo rolnictwa w nowych wytycznych przekazało, że rolnicy mogą prowadzić konserwację rowów i instalacji drenujących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu.
W przypadku wątpliwości co do wyznaczonych obszarów, rolnicy mogą zgłosić rozbieżność do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa
– co przypomniał Jerzy Rutkowski z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. – Tych zaskakujących sytuacji dla danego gospodarstwa jest wiele. Na pewno będzie bardzo dużo zgłaszanych rozbieżności – dodał.
Jak przekazał europoseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Protas, w Parlamencie Europejskim trwają dyskusje na temat wprowadzonej normy. – W maju spodziewamy się nie tylko w tej sprawie pewnego poluzowania – powiedział.
Rolnicy z powiatu elbląskiego zapowiedzieli udział w proteście, który odbędzie się 25 kwietnia przed siedzibą Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Warszawie. Zamierzają wyrazić swój sprzeciw m.in. wobec unijnych restrykcji dotyczących gospodarowania gruntami.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: M. Rutynowski