W Elblągu ruszyło głosowanie na budżet obywatelski
Do 10 października mieszkańcy Elbląga mogą wybierać lokalne inicjatywy, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego. Na ten cel samorząd przeznaczył 2,5 miliona złotych.
Na realizację wskazanych przez mieszkańców przedsięwzięć przewidziano po 400 tysięcy złotych w każdym z 5 okręgów wyborczych, na które podzielono Elbląg. Część tej kwoty zostanie przeznaczona na tzw. małe projekty o wartości do 25 tysięcy złotych każdy. Mieszkańcy mogą także wskazywać inicjatywy ogólnomiejskie, na których realizację wydanych zostanie 500 tysięcy złotych.
W tym roku zrezygnowano z dostarczania do skrzynek pocztowych wydrukowanych ankiet, które służą do głosowania, ponieważ w poprzednich latach większość głosujących wypełniała je w formie elektronicznej. Osoby, które chcą zagłosować w tradycyjny sposób mogą, od wtorku po południu, odbierać formularze w wersji papierowej m.in. w biurze obsługi interesantów urzędu miasta i informacji turystycznej w ratuszu staromiejskim, a po ich wypełnieniu złożyć w biurze podawczym magistratu.
Głosować można także przez internet Budżet Obywatelski Elbląga
Do wyboru są 23 inicjatywy ogólnomiejskie, 49 projektów w okręgach i 8 tzw. małych projektów. Wśród zgłoszonych pomysłów są m.in. ławeczka z pomnikiem honorowego obywatela Elbląga, zakonnika i zielarza ojca Czesława Klimuszki, a także remont fontanny na Placu Słowiańskim wraz z odbudową pomnika założyciela miasta, mistrza zakonu krzyżackiego Hermanna von Balka.
Na liście do wyboru jest też odnowienie muszli koncertowej w Bażantarni, oznaczenie szlaków turystycznych w mieście, czy przygotowanie samoobsługowej wypożyczalni rowerów. Większość ze zgłoszonych propozycji dotyczy jednak poprawy osiedlowej infrastruktury; remontów chodników, budowy ścieżek rowerowych, zagospodarowania placów zabaw i siłowni na powietrzu.
W Elblągu głosowania odbywają się od 2012 roku – było to wówczas pierwsze w województwie warmińsko-mazurskim miasto z budżetem obywatelskim. Idea ta polega na zwiększeniu wpływu obywateli na finanse miasta. Ma to podnieść zaufanie lokalnych społeczności do działań podejmowanych przez władze gmin.
(PAP/bsc)