Szakal w Puszczy Rominckiej. „Jest konkurencją dla lisów i wilków”
Zwierzę potrącone na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej to szakal złocisty. Początkowo sądzono, że to młody wilk, ale po badaniach okazało się, że jest to szakal.
Mylące były niewielkie rozmiary zwierzęcia i „dziwna” sierść. Jedno i drugie to rezultat zakażenia świerzbowcem.
Jak potwierdził rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak, to nie pierwszy szakal w lasach województwa warmińsko-mazurskiego.
To największy z szakali i jedyny występujący poza Afryką. Nie jest ujęty na liście gatunków obcych i inwazyjnych. Przywędrowały tu z Półwyspu Bałkańskiego, gdzie występują naturalnie. Ich obecność z Polsce jest jednym z wielu dowodów na to, jak zmienia się klimat i na to, że na północy Europy robi się coraz cieplej. Stanowią one pewną konkurencję dla lisów i wilków
– wyjaśnił.
Uważa się, że zmiany klimatyczne i zmiany w użytkowaniu gruntów odgrywają rolę w ich wzorcach migracyjnych. W miarę jak działalność człowieka przekształca krajobrazy, szakal złocisty wykazuje niezwykłą odporność, wykorzystując nowe siedliska i zasoby.
Pierwsze potwierdzone obserwacje w Polsce odnotowano w 2015 roku w dolinie Biebrzy i w okolicach Białej Podlaskiej. Kilka lat temu taki osobnik pojawił się w centrum Olsztyna.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy