Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

„To pierwsza taka tablica na Warmii i Mazurach”. W Olsztynie upamiętniono dawny cmentarz żydowski

Fot. A. Skrago

„W tym miejscu znajduje się cmentarz żydowski” – tablica tej treści została uroczyście odsłonięta na ogrodzeniu posesji przy ulicy Zyndrama z Maszkowic w Olsztynie. To część ogólnopolskiej akcji odnajdywania i znakowania nekropolii żydowskich.

Jest ona prowadzona od kilku lat z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tablicę odsłoniła szefowa olsztyńskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa Iwona Liżewska, która podkreślała, że jest to pierwsza taka tablica w regionie.

(…) To pierwsza tablica w województwie, więc należy się z tego cieszyć (…)

00:00 / 00:00

Fot. A. Skrago

Zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Monika Bogdanowska dodała, że akcja upamiętniania cmentarzy żydowskich okazała się trudniejsza niż początkowo zakładano, bo po wielu nekropoliach nie ma już śladu.

(…) Przede wszystkim miejsca te należało zlokalizować. Te, które zostały ujęte w rejestrach były łatwiejsze do znalezienia. Było też wiele takich, które od czasu wpisania do rejestru uległy degradacji (…)

00:00 / 00:00

Fot. A. Skrago

Na olsztyńskim cmentarzu nie ma już macew, zostały rozkradzione pod koniec lat 60. XX wieku. To ważne, by takie tablice pokazywały mieszkańcom, jaka była historia miejsc, w których żyją – podkreślała Ewa Romanowska z Fundacji Borussia.

(…) Istnienie namacalnych tablic i fizycznych oznaczeń cmentarzy jest bardzo ważne, bo powoduje , że często zainteresujemy się i dowiemy się czegoś na co inaczej byśmy nie trafili.

00:00 / 00:00

Tablica znajduje się przy Domu Mendelsohna, dawnym domu przedpogrzebowym gminy żydowskiej w Olsztynie, zbudowanym w 1913 roku według projektu światowej sławy architekta Ericha Mendelsohna.

Cmentarz żydowski w Olsztynie jest pierwszym oznakowanym w ten sposób cmentarzem na Warmii i Mazurach. W sumie takich cmentarzy w regionie jest około 50, a w Polsce tysiąc 150.

Fot. A. Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy