Ulga na zabytki. Kto może z niej skorzystać?
Czasu na rozliczenie się z fiskusem jest coraz mniej. Służby konserwatorskie przypominają, że z ulg mogą skorzystać także osoby ratujące zabytki.
Ulga jest przeznaczona dla właścicieli i współwłaścicieli zabytków nieruchomych – np. zabytkowej willi, kamienicy lub pałacu, pod warunkiem, że są podatnikami PIT. Mówił o tym w Radiu Olsztyn Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie Mirosław Jonakowski.
Jeżeli ktoś przeprowadził prace konserwatorskie przy obiekcie zabytkowym, te prace zostały wykonane i odebrane przez konserwatora, to można odliczyć nawet do 50% kosztów z podatku. Kiedy nakłady poniesione na prace przy obiektach zabytkowych przekraczają jego dochody, to rozliczenie zwrotu poniesionych kosztów można rozłożyć nawet na sześć lat
– mówił konserwator.
Z ulgi mogą skorzystać także wspólnoty mieszkaniowe, których obiekty wpisane są do rejestru zabytków.
Dotyczy to nawet obiektów, które nie są wpisane do rejestru zabytków, ale są w ewidencji. Dotyczy to finansowania funduszu remontowego, w ramach wspólnot mieszkaniowych. To są sytuacje, które mogą pozwolić na takie drobne źródła finansowania
– powiedział Jonakowski.
Więcej na temat wspomnianych ulg można dowiedzieć się ze strony Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków (www.nikz.pl) oraz podatki.gov.pl.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Świniarski
Redakcja: Ł. Sadlak