W Elblągu zaprezentowano katalog z porcelaną dalekowschodnią
218 ilustracji i 218 opracowań składa się na wyjątkowy katalog zatytułowany „Porcelana dalekowschodnia z badań archeologicznych na Starym Mieście w Elblągu”.
Wyjątkowość tej publikacji polega na tym, że jest to pierwsze w Polsce i jedno z nielicznych w Europie takich opracowań. Katalog został dostrzeżony przez Kapitułę Literackiej Nagrody Warmii i Mazur, która przyznała jej autorom Barbarze Pośpiesznej z Muzeum Zamkowego w Malborku i Mirosławowi Marcinkowskiemu z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu wyróżnienie honorowe za szczególne walory edytorskie i poznawcze.
O tych walorach pracy opowiedział nam jej autor dr Mirosław Marcinkowski
Najstarsze co prawda nieliczne (porcelany) pochodzą z lat 20. XVII wieku. Większość pochodzi z wieku XVIII. Staraliśmy się aby nasza książka była także ładna pod względem wizualnym, czyli miał dobrej jakości ilustracje, rozdziały przedzielane powiększeniami malowanych dekoracji. Jest to publikacja dwujęzyczna: polsko – angielska.
Katalog to nie tylko prezentacja samych naczyń, ale również opowieść o ciekawej historii związanej z dalekowschodnią porcelaną z XVII i XVIII wieku ze zbiorów Muzeum w Elblągu.
(AKulik/LSadlak)