W Olsztynie odbył się ósmy zjazd bibliografów regionalnych poświęcony historii Warmii i Mazur
Bibliograf to bibliotekarz, który potrafi przetworzyć każdą nawet bardzo rozbudowaną treść w krótką formę, która potem trafia do baz informacyjnych i katalogów. Im lepiej pracuje bibliograf, tym łatwej czytelnikom dotrzeć do interesujących publikacji.
Dlatego od kilku lat bibliotekarze z całego województwa spotykają się na zjazdach bibliografów regionalnych, po to aby szkolić swój warsztat. Wczoraj (25.04) odbył się ósmy zjazd poświęcony Historii i granicom Warmii i Mazur.
– Bibliografia Warmii i Mazur tworzona jest przez ponad 20 bibliotek – mówi Anita Romulewicz, kierownik działu pracowni regionalnej WBP – Od 1945 roku nasza biblioteka wojewódzka ja realizuje. To zadanie rejestracji opisów bibliograficznych. Razem z bibliotekami powiatowymi i częścią gminnych zajmujemy się tym wspólnie od 2007 roku. Tym razem na warsztat wzięliśmy samą historię Warmii i Mazur.
– Ukazanie na mapach i pokazanie pewnych artefaktów, przypisanie miejscowościom pewnych kultur, pozwala zyskać większą wyobraźnię na temat tego, co się u nas dzieje – tłumaczy Krzysztof Romulewicz, bibliograf. – Kiedy opracowujemy materiały, tworzymy opisy bibliograficzne i nie spłycamy rzeczywistości, którą zastajemy w publikacjach naukowych. Tyko możemy nadać więcej haseł, więcej nazw. To generalnie tworzy też odpowiedni punkt odniesienia w naszej głowie. Wygląd tych katalogów zależy od naszej pracy, precyzji i wiedzy.
(A.Kulik/A.Podbielska)