Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Siatkówka, Pozostałe, Regiony, Sport
W Olsztynie odsłonięto Aleję Sław Sportu. Uhonorowano czterech medalistów olimpijskich
Czterech medalistów olimpijskich uhonorowano pamiątkowymi tablicami na otwarcie Alei Sław Olsztyńskiego Sportu.
Na inaugurację uhonorowano: Zbigniewa Lubiejewskiego i Mirosława Rybaczewskiego – mistrzów olimpijskich w siatkówce z Montrealu w 1976 roku, Andrzeja Gronowicza – wicemistrza olimpijskiego w kajakarstwie z Montrealu w 1976 roku oraz Adama Seroczyńskiego – brązowego medalisty olimpijskiego w kajakarstwie z Sydney w 2000 roku.
Mirosław Rybaczewski, mistrz olimpijski w siatkówce z Montrealu wspominał, że finałowi przeciwnicy Polaków – siatkarze ZSRR, najbardziej obawiali się właśnie naszej drużyny.
Rosjanie mieli bardzo łatwą drogę wejścia do tego finału. Wszystko wygrali po 3:0. Jedyny zespół, który jakoś bardzo dał im się we znaki to był nasz zespół. Oni mentalnie wiedzieli, że jeżeli z nami nie wygrają 3:0 albo 3:1, to będzie bardzo ciężko.
Zbigniew Lubiejewski wspomina noc przed pamiętnym finałem z drużyną ZSRR i niepokój trenera Huberta Wagnera:
Mieszkałem z Wagnerem. Patrzę a on nie spał całą noc, chodził po balkonie i palił papierosy. Pytam go: co się tak Jurek denerwujesz? A on: Bo wiesz sam już nie wiem co zrobić z tymi chłopakami, bo oni są już zadowoleni, że wygrali medal i to dla nich jest ważne, a my chcemy wygrać złoto. Wagner strasznie się denerwował. Jakoś szczęśliwie się to skończyło. Potrafił zmotywować. Trochę nas zbeształ i jakoś się to wszystko dobrze pozamykało.
Kajakarz Adam Seroczyński był zaszczycony, że znalazł się w Alei Sław Olsztyńskiego Sportu.
Jestem dumny, że mogę być jednym z bohaterów tej imprezy. Jestem usatysfakcjonowany i zaskoczony ilością osób, które chcą to zobaczyć i w tym uczestniczyć.
Kanadyjkarz Andrzej Gronowicz pamięta, że zaraz po przyjeździe do Montrealu formy nie było.
Po paru dniach treningów troszeczkę odpoczynku. Forma zaczęła zwyżkować. Zaczęliśmy wygrywać przedbiegi, wygraliśmy półfinał, no i zdobyliśmy ten medal. Było tak jak to wymarzyliśmy.
Inicjatorem powstania Alei Sław Olsztyńskiego Sportu jest Leszek Dublaszewski.
Fundacja Olsztyński Laur Sportowy mając swoją kapitułę usiądzie do stoły i będzie proponowała, kogo można w przyszłym roku uhonorować tymi tablicami. Planujemy, żeby były to dwie lub 4 osoby.
Aleję Sław Olsztyńskiego Sportu otwarto na promenadzie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel.
Autor: P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy