Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

W olsztyńskim Wydziale Komunikacji nie zapłacimy gotówką. Coraz więcej instytucji stawia na elektroniczne płatności

Coraz więcej urzędów przyjmuje karty płatnicze. Niektóre rezygnują jednak całkiem z gotówki.

Najnowszy przykład to Wydział Komunikacji olsztyńskiego Urzędu Miasta. Z początkiem roku wprowadził możliwość płacenia kartą.

Bardzo często otrzymywaliśmy od mieszkańców sygnały, że chcieliby płacić kartą. Wiele osób denerwowało się po przyjściu do wydziału, że musi gdzieś wypłacić gotówkę

– mówi Marta Bartoszewicz z Urzędu Miasta Olsztyna.

Tyle, że jednocześnie w Wydziale Komunikacji zlikwidowano kasę i możliwość płacenia gotówką. Ci, którzy mają tylko ją, muszą iść na pocztę lub do ratusza, bo tam płatności przyjmowane są w obu formach. Gdyż mimo rosnącej popularności kart, wciąż wiele osób woli płacić gotówką. Widać to choćby w kasie sąsiadującego z Wydziałem Komunikacji olsztyńskiego Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu.

Jeśli chodzi o wpłaty w kasie, to jest to mniej więcej po 50 procent gotówka i karta. Operacje kartą przeważają natomiast w przypadku biletomatów w autobusach i tramwajach

– informuje Paweł Palczewski ze ZDZiT-u.

Dlatego wiele urzędów – nawet wprowadzając płatności kartą – nie rezygnuje z tradycyjnych kas. Tak jest np. w Urzędzie Miasta w Mrągowie, który możliwość płacenia kartą wprowadził już w połowie 2017 roku.

Tą formą płatności zainteresowane są osoby młodsze. Natomiast osoby starsze wciąż wolą płacić gotówką

– mówi Małgorzata Lubowiecka z mrągowskiego magistratu. Podobne obserwacje mają pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Dlatego funkcjonują terminale płatnicze, ale mamy też dwa stanowiska kasowe, w których można dokonać płatności gotówką

– mówi Ireneusz Kapała z Urzędu Wojewódzkiego. Jednocześnie jednak przyznaje – w punktach paszportowych Urzędu poza Olsztynem, czyli w Elblągu, Ełku, Kętrzynie, Giżycku i Bartoszycach możliwa jest jedynie płatność kartą.

Powody, dla których niektóre urzędy rezygnują z gotówki, to przede wszystkim niższe koszty oraz brak konieczności transportowania pieniędzy.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio