W Rozogach o pograniczach kultur. „Tutaj stykają się Kurpie i Mazurzy”
Pogranicza kultur, czyli Spotkania z Tradycjami Ludowymi Mazurów, Warmiaków, Kurpiów i Wilniuków. To wyjątkowy festiwal w Rozogach w powiecie szczycieńskim.
„Rozoskie spotkania” to m.in. konkurs muzyków ludowych, podczas którego występują soliści, kapele ludowe, grupy śpiewacze i zespoły folklorystyczne. Kiedy na scenie grała 9-letnia Hania, pod sceną kibicowała m.in. mama.
Za każdym razem jak ona gra, ja się denerwuję. Na skrzypcach gra trzeci rok. Ćwiczyła i przygotowywała się, więc (…) serce rośnie
powiedziała Magda Zęgota.
Jak wyjaśniała kierująca Gminnym Ośrodkiem Kultury w Rozogach Karolina Lewandowska-Zając, pogranicze kultur, to wyjątkowy festiwal wynikający z położenia gminy.
To specyfika gminy Rozogi. Tutaj stykają się Kurpie i Mazurzy i tradycje ludowe. Są to piękne tradycje muzyczne, kulinarne i tradycje codzienności
– podkreśliła.
„Rozoskie spotkania” to m.in. konkurs muzyków ludowych, podczas którego występują soliści, kapele ludowe, grupy śpiewacze i zespoły folklorystyczne – ponad 50 podmiotów artystycznych. Na scenie prezentuje się w sumie około 300 muzyków ludowych z pogranicza mazursko-kurpiowskiego.
Impreza w Rozogach to też jarmark i stoiska degustacyjne, na których można poznać smaki pogranicza mazursko-kurpiowskiego. Patronem medialnym festiwalu w Rozogach jest Radio Olsztyn.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Minkiewicz-Zaremba
Redakcja: M. Rutynowski/B. Świerkowska-Chromy