Warsztaty, koncerty i animacje podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci i Młodzieży
Spotkania z autorami i ilustratorkami, warsztaty, animacje, wystawy i koncerty – jednym słowem Tropy! Po raz w piąty w Olsztynie odbywa się Festiwal Literatury dla Dzieci i Młodzieży.
Młodsi, starsi i najstarsi miłośnicy słów i obrazów mają okazję spotkać ulubionych autorów. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło URWISY, AWANTURNICE I URWIPOŁCIE.
Hasłem przewodnik jest bunt, ale oczywiście traktujemy ten bunt w kategoriach pozytywnych, w miękkich wymiarach zarówno metaforyczni, emocjonalnie, ale też dosłownie. Np. jedną z naszych propozycji są otwarte warsztaty pod hasłem „Włóczkowi chuligani”
– mówiła Aleksandra Drzał-Sierodzka z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.
Gościem festiwalu Tropy był Tomasz Samojlik – naukowiec, przyrodnik i znany twórca komiksów. To spod jego ręki wyszedł Wiedźmin Gierwalt, Żubr Pompik i Ryjówka Przeznaczenia. Znaczna część pomysłów i inspiracji pana Tomasza pochodzi ze świata przyrody i pokazuje go z perspektywy zwierząt.
Jeżeli młody czytelnik weźmie do ręki Pompika, Ryjówkę Przeznaczenia czy Umarły Las, to odwrócenie perspektywy może i pokazanie tych sytuacji z punktu widzenia zwierzaków może zmienić sposób myślenia. W związku z tym powstanie pokolenie, dla którego oczywiste będzie, że nie można śmiecić, nie można zatruwać czy krzywdzić zwierząt, bo one też czują
– wyjaśniał.
Z „Opowieściami dla młodych buntowniczek i buntowników” pojawiła się na festiwalu pisarka Sylwia Chutnik. Organizatorzy przygotowali też widowiskowy finał.
Będą otwarte, familijne warsztaty z protestu od 16.45, a potem wspólna demonstracja na pewno piękna, kolorowa, pozytywna, a nie agresywna. Na wielki finał Marsz Paskudników w wykonaniu Teatru A3
– dodała Drzał-Sierodzka.
Festiwal odbywa się w Parku Centralnym w Olsztynie, w Zajezdni Trolejbusowej i jej najbliższych okolicach. W niedzielę odbędą się jeszcze warsztaty tworzenia toreb oraz kreatywne zajęcia z wykorzystaniem włóczki i kredy.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Sadowska
Redakcja: M. Rutynowski