Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

WĘŻE 2021. „365 dni” najgorszym filmem roku. Maciej Stuhr wśród „nagrodzonych”

WĘŻE 2021. „365 dni”

Popkulturowa Akademia Wszystkiego jubileuszowy dziesiąty raz przyznała Węże – nagrody dla najgorszych filmów roku. Polskie kino w roku 2020, który zapamiętamy na długo również z wielu przyczyn, dostarczyło nam wielu emocji.

Dostarczyło nam też kilka filmów tak złych, że z całą pewnością przejdą do historii. Walka o Węże była bardzo wyrównana i jej wyniki dobrze odzwierciedlają ten fascynujący sezon. Tytuł najgorszego filmu roku otrzymał obraz „365 dni” w reżyserii Barbary Białowąs i Tomasz Mandesa. Film ten zdobył jeszcze dwa Węże za najgorszy scenariusz i ekranowy duet. Również trzy Węże zdobyła „Pętla” Patryka Vegi (najgorszy reżyser, rola żeńska i efekt specjalnej troski). Dwie nagrody trafiły do „Swingersów” (najgorsza rola męska i najbardziej żenująca scena). Wśród wyróżnionych aktorów znaleźli się Katarzyna Warnke, Anna Maria Sieklucka, Michał Koterski, Michel Morone i Maciej Stuhr.

Z powodów pandemicznych i w tym roku nie odbyła się uroczysta gala – werdykt przedstawiono w postaci skromnego okolicznościowego filmiku, w którym poszczególne kategorie przedstawił Rafał Rutkowski.

Próbując nadążyć za zmianami w branży i w szeroko rozumianej cywilizacji XXI wieku od tej edycji dopuściliśmy do Węży twórców zagranicznych nie mieszkających w Polsce, którzy pracowali przy polskich produkcjach, oraz filmy pełnometrażowe, które nie miały swej premiery w kinach i od razu trafiły do streamingu. Widać to już wśród tegorocznych laureatów (kat. najgorszy duet na ekranie, najgorszy teledysk okołofilmowy, najgorszy przekład tytułu zagranicznego).

Równocześnie Popkulturowa Akademia Wszystkiego już zaprasza na Festiwal online – Dekada Węży, który odbędzie się we wrześniu tego roku. W ramach imprezy odbędą się prelekcje i panele na temat złego polskiego kina, spotkania z twórcami, wywiady online i wspólne oglądanie i komentowanie wszystkich dziesięciu laureatów Wielkiego Węża.

LISTA LAUREATÓW WĘŻY 2021

WIELKI WĄŻ – NAJGORSZY FILM ROKU
„365 dni” reż. Barbara Białowąs i Tomasz Mandes; prod. Ewa Lewandowska, Tomasz Mandes, Maciej Kawulski
za skok libido w dół, którego nie powstydził by się najlepszy spadochroniarz świata, Felix Baumgartner.

NAJGORSZA REŻYSERIA
Patryk Vega – „Pętla”

NAJGORSZY SCENARIUSZ
Tomasz Klimala – „365 dni”

NAJGORSZA ROLA MĘSKA
Michał Koterski – „Swingersi”

NAJGORSZA ROLA ŻEŃSKA
Katarzyna Warnke – „Pętla”

WYSTĘP PONIŻEJ TALENTU
Maciej Stuhr – „Bad Boy”

NAJGORSZY DUET NA EKRANIE
Anna Maria Sieklucka i Michele Morone – „365 dni”

NAJBARDZIEJ ŻENUJĄCA SCENA
„Wygrzmocę was wszystkich” (Michał Koterski) – „Swingersi”

EFEKT SPECJALNEJ TROSKI
poród – „Pętla”

NAJGORSZY TELEDYSK OKOŁOFILMOWY
Książe Kapota x Avi LeLeLe – „Asymetria” – Asymetria (Marathon Films / Dark Records)

NAJGORSZY PLAKAT
Zenek (producenci Krystyna Świeca, Magdalena Nowacka, Piotr Galon; dystrybucja TVP Dystrybucja kinowa)

NAJGORSZY PRZEKŁAD TYTUŁU ZAGRANICZNEGO
„Tyler Rake: Ocalenie” – „Extraction” (Netflix)

***
Popkulturowa Akademia Wszystkiego (PAW) liczy dziś blisko 200 osób, zajmujących się działalnością kulturalną w naszym kraju, dziennikarzy, twórców, animatorów kultury i in. Co roku przyznają oni Węże (nagrody dla najgorszych polskich filmów) oraz MISIE (nagrody dla najlepszych dzieł polskiej kultury popularnej). Zgodnie z założeniami pomysłodawców, Węże w humorystyczny sposób mają zachęcać do dyskusji o jakości polskiego kina i zwrócić uwagę na niebezpieczne trendy, które nie służą rozwojowi i pomyślności polskiej kinematografii. Nabór do PAWia trwa cały rok, a chętni mogą pisać w tej sprawie na adres kapitulapaw@gmail.com

W dotychczasowej historii Nagród Węży nagrody dla najgorszych filmów roku zdobywały: „Wyjazd integracyjny” (2012), „Kac Wawa” (2013), „Ostra randka” (2014), „Obce ciało” (2015), „Ostatni klaps” (2016), „Smoleńsk” (2017), „Botoks” (2018), „Studniówk@” (2019), „Futro z misia” (2020), „365 dni” (2021)

***

Ł.A/mat. prasowe