Wielka Sobota. Święcenie pokarmów w Braniewie [ZDJĘCIA]
Wielka Sobota to czas ciszy, zadumy i adoracji Chrystusa w grobie. To także dzień, w którym wierni przychodzą do kościoła z koszykami, aby poświęcić pokarmy, którymi podzielą się w trakcie wielkanocnego śniadania.
Ksiądz Krzysztof Dzikowski, wikariusz z parafii św. Katarzyny w Braniewie, opowiadał na antenie Radia Olsztyn o symbolice i znaczeniu błogosławienia pokarmów.
Tradycja święcenia pokarmów ma głębokie korzenie i mocno nawiązuje do Paschy i spożywania Baranka Paschalnego. Podobnie my, siadamy w niedzielny poranek do spożycia, ale już nie baranka, a pewnych potraw świątecznych. Ze względu na to, że są to potrawy poświęcone, to w trakcie śniadania wielkanocnego zasiada razem z nami Chrystus, z którym jesteśmy i cieszymy się z Jego zmartwychwstania
– mówił kapłan.
Mieszkańcy Braniewa licznie odwiedzali dziś bazylikę pw. św. Katarzyny.
Tak zostałam wychowana w tradycji. To dla nas ważne i wszystko jest związane z naszą polską tożsamością. Chcemy przekazywać dzieciom te wartości – to Pan Bóg nas żywi i daje nam to, co na co dzień spożywamy. To jest cenne
– mówiła jedna z mieszkanek.
W koszyczku zazwyczaj znajduje się baranek z chorągiewką symbolizujący Chrystusa Zmartwychwstałego. Poświęcone jajka są znakiem odrodzenia i początku życia, a także triumfu życia nad śmiercią. Chleb symbolizuje pomyślność, dostatek, obfitość i sytość oraz ciało Chrystusa obecnego w eucharystii. Wędlina oznacza Paschalnego Baranka, a sól ma chronić przed chorobami i siłami nieczystymi.
W tym dniu Kościół katolicki, po zachodzie słońca, celebruje najważniejszą liturgię w roku – Wigilię Paschalną. Odbywa się wówczas poświęcenie ognia i wody oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Kapłan odśpiewuje orędzie wielkanocne tzw. exultet i uroczyście ogłasza zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: T. Owczarek
Redakcja: Ł. Sadlak