Wspomnienie o Armii Czerwonej
68 lat temu, około godziny 3.00 nad ranem, na ulice Elbląga wkroczyła Armia Czerwona. Zajęcie miasta poprzedziły walki, które trwały od 26 stycznia.
Zniszczona została średniowieczna starówka i część zabytkowego Nowego Miasta. Podobny los spotkał niemal całe zaplecze techniczne przemysłowego Elbląga. Nikt nie jest w stanie policzyć, ilu ludzi zginęło czy zostało wtedy zamordowanych. Miasto przejęli sowieci. Zostało ono oddane Polsce dopiero w maju.
68. rocznica zdobycia przez Armię Czerwoną niemieckiego Elbląga nie jest świętowana w szczególny sposób. Tradycją jest składanie wieńców pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarzu przy ul. Agrykoli. Od godziny 15:30 do 16:00 był tam wystawiony wojskowy posterunek honorowy. Co roku w skromnej uroczystości biorą udział m.in. kombatanci z Obwodu Kaliningradzkiego.
We wtorek wszyscy zainteresowani poznaniem historii walk o Elbląg będą mogli o godzinie 18.00 spotkać się Klubie Garnizonowym z Tomaszem Glinieckim, autorem m.in. telewizyjnych opowieści o lokalnych tajemnicach II wojny światowej. Gliniecki opowie o swojej nowej książce „Elbląg czasów wojny”.
Spotkanie autorskie poprzedzi otwarcie ekspozycji broni, umundurowania i oporządzenia z ostatniej wojny. Wystawa przygotowywana jest przez Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze „DENAR”. Wszystkie rocznicowe wydarzenia mają charakter otwarty.