Wyzwania, zagrożenia i szanse w sektorze budowlanym
W Elblągu przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa spotkali się z przedstawicielami gmin z powiatu elbląskiego. – Celem spotkania było poznanie problemów samorządowców, by Izba mogła je wspierać na szczeblu rządowym – mówiła Katarzyna Wiśniewska wiceprezydent Elbląga.
Izba Inżynierów Budownictwa na co dzień stara się nowelizować i uaktualniać przepisy związane np. z prawem budowlanym. Najważniejsze zmiany, które wprowadzono w ostatnim czasie, to nowe warunki techniczne budynków oraz miejsc ich budowy. Jednak w swojej pracy inżynierowie napotykają często na wiele przeszkód. Wśród nich są np. biurokracja oraz mała liczba biur projektowych.
Brakuje pracowni projektowych, które zgłaszałyby się do przetargów, aby wykonywać projekty. Jest też mało firm wykonawczych. Jest to pokłosie braku ludzi do pracy.
– mówił Jarosław Kukliński, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Członkowie Izby zwracali także uwagę na brak zainteresowania zawodem, o czym od lat mówią rektorzy uczelni oraz dziekani wydziałów budownictwa.
Studia inżynierskie są bardzo trudne. Nabór na te kierunki jest coraz mniejszy. To spędza sen z powiek uczelniom, jak i samorządom, którzy będą tej kadry potrzebować
– powiedział Janusz Nowak, wiceprzewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Obecnie samorząd zawodowy inżynierów budownictwa w województwie warmińsko-mazurskim zrzesza ponad 4 tysiące osób. W Polsce jest ich 118 tysięcy.
Posłuchaj wypowiedzi
Autorka: A. Pastuszka
Redakcja: Ł. Sadlak