Polecane, Braniewo, Aktualności, Aplikacja mobilna, Regiony
Z Fromborka na orbitę. Myśl Kopernika wyruszy w kosmos
Ponad pięć wieków temu, zanim ludzkość wzbiła się ponad chmury, Mikołaj Kopernik uniósł wzrok ku gwiazdom i odważył się zakwestionować porządek świata. Dziś, po tylu latach, ta przełomowa myśl i jej symboliczny zapis ponownie wyruszają w stronę gwiazd. Tym razem naprawdę.
Chodzi o misję Ax-4 z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), która wystartuje 29 maja. Polak zabierze na orbitę udostępniony przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku diagram wiernie skopiowany z wiekopomnego dzieła „De revolutionibus” prezentujący heliocentryczny model świata, który zmienił postrzeganie miejsca Ziemi w kosmosie. Będzie to nawiązanie do dziedzictwa polskiego astronoma i jego rewolucyjnych odkryć, które zapoczątkowały nową erę w astronomii. – Miał być to nieduży przedmiot. Taki, który można spakować do plecaka i coś związanego, emblematycznego dla mistrza Mikołaja – mówił Krzysztof Wróblewski z Działu Historii i Astronomii Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.
Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), będzie drugim Polakiem, który po gen. Hermaszewskim poleci w kosmos.
Po 47 latach od ostatniego lotu kosmicznego generała Hermaszewskiego przeżyliśmy dosyć duży okres rozwojowy, a w szczególności ostatnie 30 lat. Nadganialiśmy Europę technologicznie. Dzisiaj mamy zupełnie inne możliwości. Dzisiaj jako Polska mamy swoje miejsce w Europie, miejsce technologiczne. Mamy polską misję technologiczną na Międzynarodową Stację Kosmiczną, która ugruntowuje naszą pozycję i ten ogromny rozwój
– mówił.
Astronauci spędzą na ISS dwa tygodnie realizując eksperymenty naukowe i testy nowych technologii w warunkach mikrograwitacji. – Myślę, że z biegiem czasu będzie to oddziaływać na lepszy komfort, lepszy standard życia każdego z nas – przekonywał minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.
Z misją Ignis oprócz, diagramu z Fromborskiego Muzeum Mikołaja Kopernika, na Międzynarodową Stację Kosmiczną polecą też m.in. manuskrypt Mazurka Fryderyka Chopina, trzy wiersze Wisły Szymborskiej, krajka z regionalnego stroju ziemi łódzkiej i symboliczne elementy polskiego dziedzictwa kulturowego.
Dla nas jest to istotną kwestią i właściwie jedyna rzecz z naszego regionu, z naszego województwa, więc jesteśmy jako Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku bardzo zaszczyceni, bardzo szczęśliwi i bardzo dumni, że zwrócono się do nas, bo jeśli mówimy o Mikołaju Koperniku, no to mówimy i myślimy o Fromborku
– zaznaczył Krzysztof Wróblewski.
Po zakończeniu misji przedmioty wrócą do Polski, gdzie trafią do muzeów i instytucji, które je udostępniły. Przewidywany dzień startu misji Ax-4 to 29 maja, choć termin ten może zostać przesunięty ze względu na warunki pogodowe lub względy techniczne.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: Ł. Sadlak