Życie XIX-wiecznego Elbląga. Historyczne odkrycie dziennika
To odkrycie pomoże badaczom lepiej opisać dawny Elbląg. Historyk z Gdańska opracował XIX-wieczny dziennik anonimowej elblążanki.
Rękopis odsłania sekrety codziennego życia dawnych mieszkańców miasta. Jak przekazał dr Radosław Kubus, dziennik był przypadkowym odkryciem znalezionym w zbiorach Biblioteki Elbląskiej.
Wszelkie moje próby sprawdzenia, czy ktokolwiek z tego wcześniej korzystał spełzły na niczym, więc uznałem, że warto się tym zająć. Kiedy się wgryzłem w te zapiski mówiąc kolokwialnie, to stwierdziłem, że to źródło ma kapitalne znaczenie
– powiedział.
Dziennik zatytułowany „Tagebuch einer Elbingerin (1825–1830)” składa się z 189 stron, oprawionych w niebieską tekturę. Rękopis zawiera szczegółowe opisy życia rodzinnego, codziennych aktywności i relacji towarzyskich. Na razie nie udało się ustalić tożsamości jego autorki, ale to kwestia czasu.
Na pewno wiemy, że miała na imię Wilhelmina, natomiast to jest prawdopodobnie kwestia poszerzenia badań
– dodał.
Dziennik jest też źródłem wiedzy o dawnej kuchni. W XIX-wiecznym Elblągu w zamożnych domach najpopularniejsza była wołowina i cielęcina, a na stołach królowały zupy owocowe. Cyfrową kopię rękopisu można znaleźć w zbiorach Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rozbicka
Redakcja: P. Jaguszewski
Tajemniczy dziennik elblążanki z XIX wieku odsłania sekrety codziennego życia i kuchni