Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Cenne nabytki do obejrzenia. Muzeum Warmii i Mazur zaprasza

Fot. Ł. Kulicki/Muzeum Warmii i Mazur

W olsztyńskim zamku zostaną zaprezentowane cenne nabytki Muzeum Warmii i Mazur. Do Działu Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego w 2024 roku trafiło prawie 30 nowych obiektów. To zakupy i dary osób prywatnych.

Prawie 800 nowych eksponatów pozyskało Muzeum Warmii i Mazur w 2024 roku, część z nich można dziś oglądać na zamku w Olsztynie. Nowe nabytki trafiły w kilka miejsc, bo Muzeum Warmii i Mazur to kilka placówek, o czym przypomniał Piotr Żuchowski, dyrektor muzeum.

Naszym oddziałem jest fantastyczna rezydencja biskupów warmińskich, czyli zamek w Lidzbarku Warmińskim, Muzeum Przyrody, Dom Gazety Olsztyńskiej, Muzeum Mazurskie w Szczytnie, muzeum w Mrągowie. Za miesiąc otwieramy po kapitalnym remoncie Muzeum Prus Górnych, dotychczas Muzeum J. G. Herdera

– zaznaczył.

O najciekawszych nowych muzealiach mówił Sebastian Mierzyński, zastępca dyrektora muzeum.

Jednym z ciekawszych zabytków archeologicznych jest szpila, która zawędrowała tu z terenów obecnej Rumunii w okresie wpływów rzymskich. Jak zawędrowało to do nas, jest to zagadką. Bardzo ciekawe jest pudełko toaletowe wykonane ze srebra, obraz Hieronima Skurpskiego z olsztyńskim zamkiem, gdzie mieszkał i pracował

– dodał.

Muzeum Warmii i Mazur wyróżnia się na mapie kraju, co podkreślał, uczestniczący w otwarciu wystawy, Maciej Wróbel, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Muzeum Warmii i Mazur chce być tym, które co chwile dysponuje nowymi artefaktami i nimi się chwali, może się nimi szczycić. To muzeum wyróżnia się na mapie kraju. Jesteśmy bardzo z niego dumni

– powiedział wiceminister Wróbel.

Wśród muzealnych nabytków zdecydowanie dominują przedmioty metalowe wykonane ze srebra lub platerowane. Do muzeum trafiły m.in. srebrny krucyfiks z XIX wieku czy przedmioty codziennego użytku: sztućce do serwowania potraw z wytwórni Norblin i Fraget w Warszawie czy bogato zdobiona patera z Fabryki Wyrobów Platerowanych i Brązowych Braci Henneberg.

Oprócz wyrobów metalowych zostaną zaprezentowane również dwa nowe obrazy oraz dzieła odnowione w Katedrach Konserwacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Najciekawszym nabytkiem malarskim jest pejzaż górski autorstwa austriackiego artysty Josepha Carla Bertholda Püttnera.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. Ł. Kulicki/Muzeum Warmii i Mazur

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Fot. M. Kwiatkowska

Autor: B. Gajlewska/M. Kwiatkowska
Redakcja: M. Rutynowski