Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Czy wzrośnie liczba zawodowych rodzin zastępczych? Wprowadzono zmiany w przepisach
Będą wyższe wynagrodzenia i większe ułatwienia w formalnościach przy podjęciu decyzji o zostaniu rodziną zastępczą. Zmiany wprowadziła nowelizacja przepisów o pieczy zastępczej.
Rodzin, które zapewniają taką formę opieki dzieciom, cały czas brakuje.
Marzenna Szczyglak z Waplewa, która razem z mężem zawodową rodzinę zastępczą prowadzi od 10 lat mówi, że podjęcie decyzji o takiej pracy musi być dobrze przemyślane.
Nie ma czegoś takiego, że wezmę, spróbuję, może mi się uda. To musi być decyzja. Jeśli ktoś nosi głowę w górze, jest pewien, że ma czoło i potrafi przebijać mury, to powinien próbować, pomagać, a to się kiedyś zwróci z podwójną miłością.
Takich miejsc, jak dom państwa Szczyglaków, w naszym regionie jest więcej, choć wciąż za mało. Dane przedstawił Krzysztof Guzek z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.
W roku ubiegłym, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, funkcjonowały 123 zawodowe rodziny zastępcze oraz 38 rodzinnych domów dziecka.
Nowelizacja przepisów zakłada też możliwość współpracy rodzin zastępczych z innymi powiatami niż tylko ten, w którym się mieszka. Powstaje także Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej, który zgromadzi w jednym miejscu komplet danych pozwalających m.in. szybciej i łatwiej znaleźć wolne miejsce dla dziecka na obszarze całego kraju.
Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko