Dlaczego żołnierze śpiewają? Posłuchaj Od Ucha do Ucha
Czy zastanawiali się Państwo kiedyś w czym tkwi fenomen muzyki? Dlaczego śpiewają żołnierze, marynarze czy kibice? W kolejnej audycji Od Ucha do Ucha odpowiedzi na te pytania szukał dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej Janusz Ciepliński.
Czy granie prostych rytmów na bębnach to już muzyka? Od stuleci naukowcy zastanawiają się: skąd wzięła się muzyka? Darwiniści twierdzą, że chodziło o zaimponowanie partnerowi, niektórzy uważają, że muzyka to naśladownictwo przyrody, inni mówią, że chodziło o porozumiewanie się na duże odległości, lub lepszą koordynację pracy np. przy budowie piramid.
Teorii jest wiele, a my do dziś nie znamy odpowiedzi na pytanie, skąd wzięła się muzyka? Wiemy natomiast, że jest wszechobecna i stanowi istotny komponent życia ludzi na wszystkich szerokościach geograficznych. Muzyka towarzyszyła nam od zawsze, a kontakt z nią stymuluje wiele obszarów w mózgu.
Podczas zajmowania się muzyką nasz organizm produkuje hormony szczęścia m.in. dopaminę. Często słuchając muzyki przechodzą nas dreszcze. Ludzie są w stanie wydawać miliony dolarów, żeby doświadczyć dreszczy, gęsiej skórki i silnych wzruszeń.
A dlaczego śpiewają żołnierze? Okazuje się, że jeśli człowiek śpiewa nie jest w stanie się bać. Mózg działa w taki sposób, że kiedy śpiewasz, to na poziomie chemicznym i społecznym wytwarzają się wyjątkowe więzi. Albo się boisz, albo śpiewasz? Wybór należy do Ciebie!
Janusz Ciepliński – muzyk, twórca, były dyrektor Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach, obecnie dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Nagrał kilka płyt, wykonując recitale muzyki barokowej z organami koncertował w kraju i za granicą, m.in. w USA, Niemczech, Czechach, Rumunii, Ukrainie, Białorusi, Litwie, Belgii czy Wielkiej Brytanii.
Jest zaangażowany w szereg działań o charakterze społecznym, wychowawczym i naukowym. Współpracuje z wieloma instytucjami muzycznymi, kulturalnymi i samorządowymi.
Jest też popularnym prelegentem, szkoleniowcem i mówcą motywacyjnym. Jego pasją jest praca z dziećmi i młodzieżą, wspieranie ich w edukacji muzycznej, jak również towarzyszenie czy doradzanie dzieciom i rodzicom w sprawach wyzwań współczesności: uzależnień cyfrowych, depresji oraz separacji społecznej.
Posłuchaj audycji Od Ucha do Ucha
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy