DZIŚ: 7 °C pogoda dziś

Doskonałe rozpoczęcie mistrzostw świata! Polacy wygrali z Bułgarami

Broniący tytułu polscy siatkarze pokonali w Katowicach Bułgarów 3:0 (25:12, 25:20, 25:20) w swoim pierwszym meczu grupy C rozpoczętych w piątek mistrzostw świata. Turniej organizowany jest także przez Słowenię.

We wcześniejszym piątkowym spotkaniu tej grupy Amerykanie wygrali z Meksykiem 3:0 (25:18, 25:20, 25:12).

Polscy siatkarze, którzy wygrali dwie ostatnie edycje mistrzostw świata, potwierdzili, że są jednymi z faworytów także tegorocznego czempionatu. Potrzebowali niespełna półtorej godziny, by bez większych problemów i bez straty seta wygrać z Bułgarami. Ich kolejnymi rywalami będą w niedzielę Meksykanie, którzy we wcześniejszym meczu grupy C gładko przegrali z Amerykanami.

Drużyna trenera Nikoli Grbica do walki o trzecie z rzędu złoto MŚ przystąpiła po serii czterech wygranych sparingów bez straty seta.

W pierwszym secie Bułgarzy mieli problem z polskim blokiem, zagrywką i atakiem. Gospodarze więc błyskawicznie powiększali przewagę. Przy stanie 20:8 losy tej części zostały rozstrzygnięte.

Druga odsłona była bardziej wyrównana. Goście po autowym ataku Bartosza Kurka prowadzili 12:10. Wtedy trener Polaków Nikola Grbic poprosił o przerwę. Jego podopieczni odzyskali prowadzenie i już go nie oddali.

Bułgarzy w trzecim secie poprawili zagrywkę i grę w obronie. Przegrywali co prawda 3:7, ale potrafili odrobić straty i wyjść na prowadzenie 10:9. Sytuacja błyskawicznie się zmieniła po czterech „asach” Kamila Semeniuka (14:10 dla Polski). Goście nie odpuszczali. Swetoslaw Iwanow zagrywką doprowadził do remisu po 15. Walka o każdy punkt toczyła się do końca, jednak Bułgarzy nie zdołali przedłużyć spotkania.

W trwającej sześć dni – w Lublanie i Katowicach – fazie grupowej każdy z 24 uczestników mundialu rozegra po trzy spotkania. Po dwie czołowe drużyny z każdej grupy awansują do 1/8 finału, a stawkę tego etapu uzupełnią cztery kolejne z najlepszym bilansem spośród tych, które zajęły trzecie lokaty. Czołowa „16” już do końca turnieju rywalizować będzie systemem pucharowym. Finał – 11 września w katowickim Spodku.

Autor: P. Girczys (PAP)
Redakcja: K. Ośko