„Dzięki nim możemy mówić po polsku”. Szczególna wystawa poświęcona walczącym o polskość
W Olsztynie stanęła plenerowa wystawa poświęcona bohaterom plebiscytów. Po zakończeniu I wojny światowej ludność zamieszkująca tereny Warmii, Mazur i Powiśla oraz Górnego Śląska miała zdecydować o przyłączeniu tych ziem do nowo powstałego państwa polskiego albo o pozostawieniu ich w granicach Prus Wschodnich i Prus Zachodnich.
– O zachowanie polskości walczyły m.in. osoby, których sylwetki przedstawia ekspozycja przed olsztyńskim ratuszem – mówi Anna Chmielewska-Metka, zastępca dyrektora Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.
Wystawa przedstawia 30 zasłużonych postaci, które w okresie plebiscytowym walczyły o polskość. To byli nauczyciele, duchowni, działacze kulturalni i narodowi. Dzięki nim jesteśmy u siebie, możemy mówić po polsku i żyć w wolnym kraju.
Chmielewska-Metka podkreśla wkład wybranych postaci w walkę o polskość.
Wybrane zostało 10 ikon – postaci, które najbardziej przyczyniły się do kultywowania historii i kultury polskiej na tych terenach. Te osoby miały ogromny wpływ na tworzenie się polskich ośrodków kultury i edukacji na Warmii i Mazurach, Śląsku i Powiślu. Dzięki temu, że te osoby walczyły, my teraz tu jesteśmy i mówimy po polsku, bo kultura została zachowana.
Wystawa „Bohaterowie Plebiscytów” jest częścią programu Niepodległa. Razem z Instytutem Północnym przygotowały ją Instytut Śląski w Opolu i Zamek w Sztumie. Wystawa zostanie przed olsztyńskim ratuszem do 1 grudnia. 11 listopada stanie na zamku w Sztumie, a 14 listopada – w Opolu.
Autor: K. Kantor
Redakcja: M. Rutynowski