Elbląg, Aktualności, Aplikacja mobilna, Kultura, Radio Elbląg, Regiony
Elbląg napędzał kolej. 165 lat temu powstała tu pierwsza lokomotywa

Lokomotywa z Schichau. Fot. M. Stankiewicz
165 lat temu w elbląskiej fabryce Ferdinanda Schichaua zbudowano pierwszą lokomotywę na zamówienie Pruskiej Kolei Wschodniej. Do 1945 roku w elbląskich zakładach wybudowano około 4 tysięcy 300 lokomotyw. Eksploatowano je jeszcze wiele lat po wojnie.
Elbląska fabryka lokomotyw Schichau dostarczyła w kwietniu 1860 roku pierwszy parowóz o nazwie Fulda zbudowany na zamówienie Pruskiej Kolei Wschodniej łączącej Berlin z Prusami Wschodnimi. Data dostawy przypadła w roku otwarcia jej strategicznie ważnego odcinka z Królewca do granicznej stacji Ejtkuny. To nie był przypadek, bo ta pierwsza w prowincji magistrala kolejowa otwierała nową epokę w gospodarczym rozwoju kraju. Znakomicie wyczuwał to przemysłowiec Ferdinand Schichau
– podkreślił Wojciech Kujawski, krajoznawca i wydawca książek o tematyce regionalnej.
Stocznia Schichaua w Elblągu rozpoczęła działalność w 1854 roku, dwa lata po tym, jak dotarła tam kolej żelazna. W 1857 roku Kolej Wschodnia zbliżyła się do granicy z Rosją i jej potencjał mógł być w pełni wykorzystany. Schichau dostrzegł w tym szansę i postanowił zająć się budową lokomotyw.
Jak zaznaczył Wojciech Kujawski, początkowo lokomotywy Schichaua budowane były w zakładzie leżącym przy stoczni, na północ od starówki. Była to niekorzystna lokalizacja, ponieważ oddalenie od linii kolejowej wymagało transportu gotowych wyrobów ulicami miasta.
15 marca 1869 roku przemysłowiec kupił parcelę w dzielnicy Tretinkenhof w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego, na której stanęły budynki fabryczne zaprojektowane z myślą o tym, że w ciągu roku zbudowanych zostanie 100 lokomotyw. Rekordowy okazał się rok 1918, w którym zbudowano 128 parowozów.
Schichau był pionierem w dziedzinie silników sprzężonych, które stosował w przemyśle stoczniowym. W 1880 roku jego fabryka w Elblągu jako pierwsza w Niemczech zbudowała lokomotywy z tym typem napędu. Później stosowano też innowację, jaką były parowozy na parę przegrzaną.
W 1899 roku, trzy lata po śmierci Schichaua, elbląski zakład opuściła tysięczna lokomotywa. Wyprodukowanie kolejnego tysiąca świętowano w 1912 roku, a do czasu wygaszenia produkcji w styczniu 1945 roku w elbląskiej fabryce zbudowano łącznie około 4 tysięcy 300 lokomotyw. Eksploatowano je jeszcze wiele lat po II wojnie światowej.

Dawne zakłady Ferdinanda Schichaua. Fot. K. Szafryński

Lokomotywa parowa z fabryki Schichau. Fot. Wikipedia

Fabryka Schichau
Autor: PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy
PRZECZYTAJ TAKŻE
-
Jak zatrzymać młodych ludzi w Elblągu? Posłuchaj Porannych Pytań
-
Jakich zmian potrzebuje komunikacja miejska w Elblągu? Posłuchaj Porannych Pytań
-
Przeprowadzka pediatrii. Od lipca oddział będzie funkcjonował w szpitalu miejskim
-
Akcja "Bezpieczni na wodzie". Młodzież szkoliła się przed rozpoczęciem wakacji