Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Elbląskie muzeum zachęca do podziwiania ceramiki kadyńskiej

Fot. A. Pastuszka

W zbiorach elbląskiego muzeum wciąż można podziwiać ceramikę kadyńską. – Początkowo wyroby ceramiczne nie spotkały się z uznaniem – mówiła Joanna Fonferek-Grajek z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Jej początki sięgają 1905 roku i związane są z artystycznymi zainteresowaniami cesarza niemieckiego Wilhelma II, który pod koniec XIX wieku kupił majątek Kadyny i rozpoczął organizowanie zakładu ceramiki.

Ceramika kadyńska przedstawia figury zwierząt, jednak najbardziej znana jest bogato zdobionych naczyń. Były wykańczane srebrem lub utrzymane w kolorystyce czerwono-złoto-kobaltowej – dodała z elbląskiego muzeum. Ceramika kadyńska była wykorzystywana także do tworzenia elementów architektonicznych. Elementy takiego wystroju można zobaczyć m.in. w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku.

W elbląskim muzeum można obejrzeć zachowany, ręcznie zdobiony piec kaflowy. Powstał on w 1923 roku w manufakturze majoliki w Kadynach.

Wciąż zwraca uwagę zwiedzających bogatą dekoracją kafli i różnorodnością przedstawianych na nich scen

– zaznaczyła Joanna Fonferek-Grajek.

Śledząc początki tego pieca, udało się ustalić, że przed II wojną światową stał on w wybudowanej w 1911 roku gospodzie Gottschalka w Kadynach (budynek oznaczony nr 41 stoi do dziś), skąd później przewieziono go do Elbląga.

Posłuchaj rozmowy Anety Pastuszki

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Fot. A. Pastuszka

Autor: A. Pastuszka
Redakcja: M. Rutynowski