Elbląskie muzeum zachęca do podziwiania ceramiki kadyńskiej
W zbiorach elbląskiego muzeum wciąż można podziwiać ceramikę kadyńską. – Początkowo wyroby ceramiczne nie spotkały się z uznaniem – mówiła Joanna Fonferek-Grajek z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.
Jej początki sięgają 1905 roku i związane są z artystycznymi zainteresowaniami cesarza niemieckiego Wilhelma II, który pod koniec XIX wieku kupił majątek Kadyny i rozpoczął organizowanie zakładu ceramiki.
Ceramika kadyńska przedstawia figury zwierząt, jednak najbardziej znana jest bogato zdobionych naczyń. Były wykańczane srebrem lub utrzymane w kolorystyce czerwono-złoto-kobaltowej – dodała z elbląskiego muzeum. Ceramika kadyńska była wykorzystywana także do tworzenia elementów architektonicznych. Elementy takiego wystroju można zobaczyć m.in. w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku.
W elbląskim muzeum można obejrzeć zachowany, ręcznie zdobiony piec kaflowy. Powstał on w 1923 roku w manufakturze majoliki w Kadynach.
Wciąż zwraca uwagę zwiedzających bogatą dekoracją kafli i różnorodnością przedstawianych na nich scen
– zaznaczyła Joanna Fonferek-Grajek.
Śledząc początki tego pieca, udało się ustalić, że przed II wojną światową stał on w wybudowanej w 1911 roku gospodzie Gottschalka w Kadynach (budynek oznaczony nr 41 stoi do dziś), skąd później przewieziono go do Elbląga.
Posłuchaj rozmowy Anety Pastuszki
Autor: A. Pastuszka
Redakcja: M. Rutynowski