Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Elbląskie znalezisko ma około 500 lat

Mury odkryte przez drogowców z centrum Elbląga pochodzą z początków XVI wieku.

To świetnie zachowane, nieznane do tej pory fragmenty fortyfikacji miejskich – powiedziała Radiu Olsztyn dr Grażyna Nawrolska, archeolog kierująca  pracami na terenie Placu Słowiańskiego. W części południowej wykopu były to kazamaty prawego barku bastionu z zachowanymi centralnymi filarami, wejściem w ścianie wschodniej oraz otworami strzelniczymi w części południowej. W części północnej bastionu zostały odkryte fundamenty ceglanego obiektu, który był dostawiony do wcześniej istniejącego, ale nie wiadomo jaką pełnił funkcję.

Kolejne ważne odkrycie to system wodociągowy doprowadzający wodę do Starego Miasta. Na razie nie wiadomo z jakiego jest okresu, bo drewno zostało przesłane do badań dendrochronologicznych, które wskażą, kiedy ścięto drzewa do budowy konstrukcji. Wodociąg zachował się w bardzo dobrym stanie, pozostały fragmenty więźby dachowej i zadaszenia obiektu oraz słupy po prawdopodobnie przebiegającej nad nim kładce.

Archeolodzy znaleźli także wiele drobnych zabytków: fajki, ceramikę, szkło i kule do muszkietów. Najcenniejszy jest jednak, świetnie zachowany sztylet tzw. lewak z początku XVII wieku. Przedmioty te będą poddane konserwacji.

Mniej szczęścia mają mury. Podobnie jak odsłonięte obok tegorocznego znaleziska, znowu znikną pod ziemią. (mstan/bsc)