Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
Grekokatolicy przygotowują się do Wielkanocy. Dziś Wielka Sobota
Dla wiernych obrządków wschodnich kończy się Triduum Paschalne. Dziś jest Wielka Sobota, a jutro Wielkanoc. W Olsztynie w cerkwi pw. Pokrowy Matki Bożej nabożeństwa w Wielką Sobotę odbędą się o godz. 10.00 i 16.00. Po każdym z nich kapłani poświęcą pokarmy przyniesione przez wiernych.
W Wielki Czwartek w cerkwiach czytano dwanaście fragmentów Ewangelii, opisujące ostatnie wydarzenia z ziemskiego życia Jezusa. W Wielki Piątek natomiast po nabożeństwie i procesji ustanowiono symboliczny Grób Pański.
– Carskie wrota są zamknięte, a na środku cerkwi na specjalnym miejscu złożona jest płaszczanica, czyli ikona na płótnie, symbolizująca złożonego do grobu Jezusa – wyjaśnia biskup eparchii olsztyńsko-gdańskiej Arkadiusz Trochanowski.
Dookoła tej płaszczanicy jest też charakterystyczny napis: dostojny Józef zdjął z drzewa Pana naszego Jezusa Chrystusa, a następnie owinął w to płótno i namaścił to ciało wonnościami. Według tradycji żydowskiej – mirrą.
W niedzielę wielkanocną płaszczanica zostanie przeniesiona na ołtarz i pozostanie tam do Wniebowstąpienia.
Proboszcz olsztyńskiej parafii grekokatolickiej ks. Jan Hałuszka poinformował, że w przypadającą dziś Wielką Sobotę odbędą się w tej świątyni dwa nabożeństwa – o godz. 10.00 i o godz. 16.00
– Będą to nieszpory z liturgią – powiedział kapłan. Dodał, że po każdym z nabożeństw odbędzie się święcenie pokarmów na wielkanocny stół.
W koszyczkach naszych wiernych są te same pokarmy co w koszyczkach rzymskich katolików. Tyle że zamiast baranka, grekokatolicy wkładają paskę
– wyjaśnił ks. Hałuszka.
Paska to rodzaj drożdżowej bułki, zwykle z bakaliami. Oprócz niej w koszyczku grekokatolików będą jajka, chrzan, sól, wędliny i chleb.
– Zawartość koszyczka nie jest przypadkowa; każdy produkt ma swoją symbolikę – mówi bp Arkadiusz Trochanowski.
Paska mówi nam o odrodzeniu się, o zmartwychwstaniu, z którym przychodzi Chrystus. O nowej rzeczywistości, która nam o tym przypomina, że my też mamy każdego dnia się odradzać. Jajko jest symbolem nowego życia, aby to życie było budowane na wartościach.
W koszyczku znajdziemy też szynkę, kiełbasę, chrzan, ser, masło, sól i oczywiście pisanki.
W tym roku Wielkanoc w Kościołach wschodnich wypada tydzień po świętach rzymskich katolików. Data Wielkanocy w Kościele rzymskokatolickim wyliczana jest nieco inaczej, niż w Kościołach wschodnich, więc w tym samym terminie to święto przypada w obu obrządkach tylko raz na jakiś czas. Tak było np. w 2014 i 2017 roku; przeważnie wierni obrządków wschodnich świętują jednak Wielkanoc później, maksymalnie nawet pięć tygodni po katolikach. W tym roku – podobnie jak w poprzednim – różnica jest tygodniowa.
Wynika ona z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Kościoły wschodnie dodają do tej zasady jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej, która jest również świętem ruchomym. Mimo prób podejmowanych współcześnie, m.in. przez Światową Radę Kościołów, na razie nie udało się ustalić i wprowadzić w życie jednolitych zasad wyliczania sprawiających, by Kościoły chrześcijańskie przyjęły jedną datę Wielkiej Nocy.
Obchody Wielkanocy prawosławnych i grekokatolików – nazywanej też w Kościołach wschodnich Paschą Chrystusową – rozpoczynają się o północy kilkugodzinną Jutrznią Paschalną i liturgią.
Jutro (16 kwietnia) o godzinie 6 rano Radio Olsztyn rozpocznie transmisję uroczystości wielkanocnych z greckokatolickiej katedry w Olsztynie.
Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP)/J. Chrunik
Redakcja: M. Rutynowski