Aktualności, Aplikacja mobilna
Jak bezpiecznie spędzić wakacje? Służby zwrócą szczególną uwagę na kontrole drogowe i wodny wypoczynek
Tegoroczne wakacje rozpoczęte na dobre. Zapytaliśmy przedstawicieli służb, jak je spędzić, by były bezpieczne.
Policja jak co roku apeluje przede wszystkim o bezpieczne zachowanie na drogach – w końcu wakacje to podróże. Niestety, w ubiegłym roku na drogach Warmii i Mazur w czasie wakacji zginęło 31 osób. Policja jak co roku zapowiada więc wzmożone patrole.
Będziemy starali się umieszczać na drogach przede wszystkim radiowozy z wideorejestratorami, by poskromić tych, którzy dociskają gazu. Ale będziemy zwracali uwagę na takie zachowania, jak nieustąpienie pierwszeństwa, niewłaściwe zachowania wobec pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, oczywiście będziemy też zwracali uwagę na trzeźwość za kierownicą
– mówi młodszy inspektor Mariusz Tański, naczelnik warmińsko-mazurskiej drogówki.
Policja w każdym powiecie utworzyła też specjalne punkty kontroli autobusów wiozących dzieci na wakacje. Warto przyjechać, ale aby kontrola przebiegła sprawnie i szczegółowo, dobrze jest umówić się z trzydniowym wyprzedzeniem.
Drugie bardzo ważne zagadnienie na Warmii i Mazurach to bezpieczny wypoczynek nad wodą. Rok temu w sezonie w warmińsko-mazurskich akwenach utonęło 21 osób. Głównie byli to dorośli mężczyźni, zazwyczaj – po spożyciu alkoholu, stąd powtarzane i w tym roku apele, by nie wchodzić do wody właśnie po spożyciu. Unikajmy też gwałtownego wchodzenia do wody w upały, bo to grozi szokiem termicznym. W przypadku zabaw nad wodą szczególną uwagę trzeba zwrócić na najmłodszych. Policja jeszcze przed wakacjami przeprowadziła bardzo liczne spotkania w szkołach i przedszkolach, podczas których funkcjonariusze mówili dzieciom, jak bezpiecznie spędzać wakacyjny czas.
Przypominaliśmy, że nie mają prawa same i bez wiedzy dorosłych chodzić na wodę. Przypominaliśmy też, żeby zawsze, jeśli dziecko chce pójść gdzie samo, informowało o tym opiekuna, by opiekun wiedział, gdzie dziecko idzie i kiedy wróci
– informuje podkomisarz Ewa Szczepanek z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie.
O bezpieczeństwo najmłodszych oprócz policji będzie też dbał Sanepid i Kuratorium Oświaty. Kuratorium sprawdza miejsca, gdzie wypoczywają dzieci. Tuż przed wakacjami miało zgłoszonych 500 turnusów, na których ma pojawić się 25 tysięcy najmłodszych, choć w trakcie wakacje ta liczba prawdopodobnie wzrośnie – co roku w regionie wypoczywa około 80 tysięcy dzieci i młodzieży. Warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki apeluje przy tym – informujmy służby, jeśli na obozie czy kolonii zauważymy coś niepokojącego.
Bardzo liczę na sygnały w przypadku zagrożenia życia dzieci i młodzieży. Realizujemy wakacyjne kontrole według swojego planu, ale zawsze je przekierowujemy na każdy sygnał o możliwym zagrożeniu bezpieczeństwa i życia dzieci i młodzieży, bo jest to priorytet
– zapewnia Krzysztof Marek Nowacki.
O to, by informować, apelują wszystkie służby – choćby policja prosi, by zgłaszać każde podejrzenie, że za kierownicą samochodu siedzi pijana osoba. Zgłaszajmy też przypadki gromadzenia się podejrzanych osób – tu pomocna będzie internetowa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio