Olsztyn, Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Kultura, Region, Regiony
Notatki Kopernika i zegary słoneczne, które są dziełami sztuki. Niezwykła wystawa w Muzeum Warmii i Mazur
Nawet XVI-wieczne zegary słoneczne i inkunabuły z biblioteki Mikołaja Kopernika można oglądać na nowej wystawie zamkowego Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. To jubileuszowa ekspozycja powiązana z Rokiem Kopernika.
Jubileuszowa wystawa nosi tytuł „Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika”. Tworzy ją ok. 140 obiektów pochodzących ze zbiorów olsztyńskiej biblioteki Hosianum, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze i Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.
Wystawa jest rzeczywiście fascynująca. Takim rarytasem do oglądania są przenośne zegary słoneczne, które przyjechały z Pragi. To nie są tylko urządzenia, to dzieła sztuki. Także z czasów Kopernika, chcę to podkreślić
– powiedział w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Na wystawie prezentujemy m.in. XVI-wieczny zegar wypożyczony z Jędrzejowa. To tzw. zegar dwutabliczkowy. Ma formę otwieranej skrzyneczki połączonej niteczką. Ma też busolę, tak jak większość zegarów dwutabliczkowych. Jest to zegar francuski
– mówiła Dominika Kałabun, kustosz wystawy, kierownik działu sztuki dawnej rzemiosła artystycznego Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Najcenniejsze obiekty prezentowane na wystawie „Czas i praca Kopernika” to inkunabuły z prywatnej biblioteki wielkiego uczonego. Są to np. księgi dotyczące prawa i medycyny. Na części z nich Mikołaj Kopernik zostawił na nich ślad w postaci odręcznych notatek.
Jest to jedyna szansa, żeby je zobaczyć na żywo. Papier, ze względów konserwatorskich, można pokazywać bowiem bardzo krótko
– dodała Dominika Kałabun.
Z kolei w krużganku olsztyńskiego zamku prezentowane są dwa nowe obiekty – instalacje wykonane przez rzeźbiarkę Martynę Pająk z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Ja od dłuższego czasu bardzo chciałem podkreślić, że to tu Kopernik pisał też „De Revolutionibus”. Stąd te dwie nowe instalacje z żywic epoksydowych. Mamy dwa układy: ptolemejski i kopernikański, czyli geocentryczny i heliocentryczny
– podkreślał Piotr Żuchowski.
Wystawa będzie prezentowana w gotyckich salach olsztyńskiego zamku do końca września.
W 2023 obchodzimy 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci tego wielkiego uczonego, który większość swojego dorosłego życia spędził na Warmii.
Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski