Ostatni klaps na planie kanadyjsko-polskiej koprodukcji „Przysięga Ireny”
Kanadyjsko-polska koprodukcja „Przysięga Ireny” może okazać się dużym hitem. Gwiazdorska obsada i uznana reżyserka. Kiedy premiera?
To przejmująca historia życia Ireny Gut-Opdyke, która w czasie II wojny światowej ratowała przed straceniem polskich Żydów. W roli tytułowej kanadyjska aktorka Sophie Nelisse („Złodziejka książek”), której partnerują m.in. Dougray Scott („Gotowe na wszystko”) oraz polscy aktorzy: Andrzej Seweryn, Eliza Rycembel, Tomasz Tyndyk oraz Aleksandar Milićević.
Reżyserii podjęła się wielokrotnie nagradzana Louise Archambault, natomiast za zdjęcia odpowiada Paul Sarossy. Scenariusz to dzieło Dana Gordona, autora sztuki o Irenie Gut-Opdyke, która zdobyła serca nowojorskiej widowni offbroadwayowskiej sceny w 2008 roku. Pionem kostiumów zarządza Małgorzata Zacharska („Stulecie winnych”, „Belle Epoque”), zaś charakteryzacja pozostaje w sprawnych rękach Cezarego Kostrzewskiego („Za niebieskimi drzwiami”) i Katarzyny Foltyńskiej („Korona królów”). Autorką scenografii jest Joanna Białousz, która na swoim koncie ma m.in.: „365 dni. Ten dzień”, „Różyczkę” oraz „Skazanego na bluesa”.
Trwa II wojna światowa. 19-letnia Irena (Sophie Nelisse) w wojennej zawierusze traci kontakt z rodziną. Bita i torturowana zostaje siłą wcielona do pracy najpierw na rzecz Armii Czerwonej, później skierowana do przymusowej pracy w niemieckiej fabryce amunicji. Jej sytuacja zmienia się, gdy zwraca na nią uwagę Rugemer – major SS (Dougray Scott). Zafascynowany dziewczyną mężczyzna proponuje jej pracę gosposi w swojej posiadłości. Gdy Irena dowiaduje się, że Niemcy zamierzają zlikwidować getto, wykorzystuje zaufanie pracodawcy i ratuje Żydów, ukrywając ich w jego domu. Konspiracja nie trwa jednak długo. Rugemer odkrywa tajemnicę Ireny i stawia jej trudne do zaakceptowania ultimatum…
Film realizowany był od kwietnia do maja 2022 roku m.in. w Lublinie, Warszawie, Modlinie i Konstancinie.
Za produkcję filmu po stronie polskiej odpowiada Beata Pisula – K&K Selekt („Amok”, „Dzieci Ireny Sendlerowej”), po stronie kanadyjskiej Nicholas Tabarrok – Darius Films. Koproducentami są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Miasto Lublin. Film jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Telefilm Canada. Premiera planowana jest na 2023 rok, a polskim dystrybutorem filmu jest Kino Świat.
Autor: Ł.A/mat.prasowe
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy