Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, STYL i ZDROWIE, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Pielęgniarek jest coraz mniej. „Ta demografia budzi grozę”
Są najbliżej pacjentów, troszczą się o chorych, każdego dnia służą pomocą drugiemu człowiekowi. Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek.
Pielęgniarek już brakuje, w dodatku wiele osób wykonujących ten zawód jest lub niedługo będzie w wieku emerytalnym. W Polsce średnia wieku pielęgniarki to prawie 55 lat, a położnej – blisko 52 lata. Obecnie 90 tysięcy pielęgniarek pracuje, będąc już na emeryturze, a w ciągu 10 lat – kolejne 93 tysiące nabędzie prawa emerytalne. – Ta demografia budzi grozę i jest to ogromne wyzwanie przed nami – przyznała Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska.
Poważnym nierozwiązanym problemem są normy zatrudnienia pielęgniarek. Brak respektowania tych norm przekłada się na przeciążenie fizyczne i psychiczne personelu. Gdyby każdy z podmiotów leczniczych respektował normy, które obowiązują w lecznictwie szpitalnym, pielęgniarek na oddziałach byłoby więcej, praca i opieka nad pacjentem byłaby zdecydowanie lepsza
– wskazała
W Naczelnej Izbie pielęgniarek i Położnych zarejestrowanych jest ponad 330 tysięcy osób, a w zawodzie pracuje 270 tysięcy.
Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko