Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Pojawił się zwiastun nowego „Znachora”. Jak wypadnie Leszek Lichota?

Od 27 września w serwisie Netflix widzowie będą mogli oglądać najnowszą adaptację powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Znachor” w reżyserii Michała Gazdy. W legendarnej roli profesora Rafała Wilczura zobaczymy Leszka Lichotę.

W postać Marysi, córki prof. Wilczura, wcieli się Maria Kowalska, z kolei właścicielkę młyna Zośkę zagra Anna Szymańczyk. W roli hrabiego Czyńskiego zobaczymy Ignacego Lissa, a jego rodziców zagrają Izabela Kuna i Mikołaj Grabowski. Ponadto w filmie wystąpią również m.in. Mirosław Haniszewski, Łukasz Szczepanowski, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Artur Barciś. Reżyserem jest debiutujący w filmie fabularnym Michał Gazda, autorami scenariusza są Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski, a za zdjęcia odpowiedzialny jest Tomasz Augustynek. Producentką filmu jest Magdalena Szwedkowicz.

„Powieść Dołęgi-Mostowicza – ten wielki polski, popkulturowy evergreen – inspiruje filmowców już ponad 80 lat. To, że dane mi było się z tą legendą zmierzyć w trzeciej już adaptacji „Znachora” było z pewnością wielkim wyzwaniem, z którym wiązało się jeszcze większe poczucie odpowiedzialności. Jednak ponad wszystko okazało się najwyższej próby zawodową frajdą i wspaniałą artystyczną przygodą. W świecie o obecnym stanie ducha możliwość reżyserowania tak potężnej opowieści o sile dobra i przeznaczenia traktuję jako wyjątkowy przywilej”- mówi Michał Gazda.

Leszek Lichota dodaje, że wcielenie się w tak kultową postać było dla niego wielkim wyzwaniem aktorskim. „Historia profesora Wilczura pokazuje od pokoleń, że dzięki niezłomności ludzkiego serca, pokorze i chęci do poszukiwania prawdy, losy zawsze mogą się odwrócić”- mówi aktor. Marysia Kowalska przekonuje natomiast, że: „widzowie będą mogli zobaczyć uniwersalną i pełną nadziei historię o uczciwości, nieprzewidywalności ludzkiego życia i przede wszystkim różnych obliczach miłości – nie tylko tej romantycznej”.

Ekranizacja Netflixa to trzecie podejście do kultowej powieści Dołęgo Mostowicza. W 1937 roku powstał film w reżyserii Michała Waszyńskiego, a najsłynniejszą wersję nakręcił w 1982 roku Jerzy Hoffman z ikoniczną rolą Jerzego Bińczyckiego.

Autor: Ł. Adamski/Netflix
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy