Port w Elblągu na unijnym wykazie przejść granicznych
Port Morski w Elblągu został włączony do unijnego wykazu przejść granicznych, przez które mogą być transportowane środki spożywcze oraz materiały lub wyroby przeznaczone do kontaktu z żywnością, podlegające kontroli sanitarnej.
Wojewoda warmińsko-mazurski już 2 lata temu poinformował Ministerstwo Zdrowia o tym, że nie widzi przeciwwskazań do przeprowadzania kontroli w elbląskim porcie. O pełnej gotowości do objęcia nadzorem sanitarnym towarów wprowadzanych na teren UE drogą wodą przez port w Elblągu zapewniał Mariana Podziewskiego graniczny inspektor sanitarny – powiedziała Radiu Olsztyn rzeczniczka wojewody Edyta Wrotek:
Zdaniem wojewody, otwarcie Portu Morskiego w Elblągu do przeprowadzania granicznej kontroli sanitarnej pozytywnie wpłynie na rynek pracy m.in. poprzez utworzenie nowych miejsc pracy i wzrost zatrudnienia związany z obsługą portu. Wzrosną również dochody budżetu państwa z tytułu opłat celnych, podatku VAT, CIT oraz opłat za przeprowadzanie kontroli. Wejście w życie rozporządzenia przyczyni się również do skuteczniejszego nadzoru nad bezpieczeństwem żywności importowanej z krajów trzecich – uważa wojewoda Marian Podziewski.
Z racji korzystnego położenia geograficznego Port Morski w Elblągu utrzymuje kontakty gospodarcze z portami Obwodu Kaliningradzkiego w Kalningradzie, Bałtijsku i Swietłym. Nadzór sanitarny nad towarami z importu na morskim przejściu granicznym sprawować będzie Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny w Elblągu.
Kontrola sanitarna w województwie warmińsko-mazurskim może być przeprowadzana również na przejściach granicznych w Bezledach, Braniewie, Gołdapi i Gronowie. (gol/grab/bsc)