Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Gdzie jest najbliższy schron? Można to sprawdzić w specjalnej aplikacji

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Jest nowa aplikacja Państwowej Straży Pożarnej. Można w niej sprawdzić, gdzie w naszym mieście jest najbliższy schron.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik z komendantem głównym PSP gen. brygadierem Andrzejem Bartkowiakiem przedstawili efekty inwentaryzacji schronów, którą od października 2022 roku do lutego 2023 roku przeprowadziło w sumie 13 tys. strażaków.

Wiceminister Maciej Wąsik wyjaśnił, że wszystkie zinwentaryzowane budowle zostały podzielone na trzy kategorie: schrony, ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia. Jak zaznaczył, inwentaryzacji poddane zostały wszystkie pomieszczenia należące do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ale także do podmiotów gospodarczych prowadzących działalności użyteczności publicznej. Nie podlegały jej – jak dodał – tego typu obiekty w budynkach prywatnych.

Komendant główny PSP, gen. brygadier Andrzej Bartkowiak dodał, że inwentaryzacja budynków jest ważna w kontekście ochrony cywilnej Polaków. – Schrony zapewniają bezpieczeństwo nie tylko w przypadku konfliktów zbrojnych, ale również w sytuacji różnych anomalii pogodowych – powiedział.

W Polsce jest około 2 tysięcy profesjonalnych schronów, które mogą pomieścić w sumie ponad 300 tysięcy osób. Jest też blisko 9 tysięcy miejsc ukrycia, w których schronienie może znaleźć ponad 1,1 mln osób. Jeśli chodzi o miejsca doraźnego schronienia, mamy 224 tysiące miejsc dla blisko 47 mln osób – to jest ponad 128 procent obywateli RP. To są dane bez prywatnych lokali, bez prywatnych piwnic.

00:00 / 00:00

Inwentaryzacja wykazała, że najwięcej schronów jest na Śląsku, a najmniej – na Warmii i Mazurach.

Wiceminister Maciej Wąsik poinformował także, że Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację, za pomocą której każdy będzie mógł znaleźć schron. Zaznaczył, że ze strony opinii publicznej wielokrotnie padało pytanie o to, w jaki sposób obywatele mają się dowiedzieć, gdzie znaleźć schronienie.

Straż Pożarna odpowiedziała na to pytanie, przygotowując aplikację, gdzie każdy może sprawdzić odpowiedni adres i znaleźć najbliższy swojego adresu schron, ukrycie albo miejsce doraźnego schronienia.

Aplikacja jest dostępna na stronie Państwowej Straży Pożarnej. Wkrótce będzie można ją ściągnąć na telefony z systemem Android i iOs.

 

Autor: K. Piasecka / IAR / PAP
Redakcja: K. Ośko/ A. Niebojewska