Pielęgniarki i położne wybrały władze elbląskiej izby
Halina Nowik po raz kolejny została wybrana przewodniczącą Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Elblągu.
W wyborach podczas trwającego zjazdu sprawozdawczo – wyborczego było troje kandydatów do tej funkcji. Kadencja szefa samorządu pielęgniarskiego trwa cztery lata, a odpowiedzialność jest ogromna, obejmuje kwestie administracyjne, zarządzanie działalnością zawodową, odpowiedzialnością za nią, edukację i wiele innych – wyjaśnia przewodnicząca Halina Nowik.
Na funkcję Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych także po raz kolejny została wybrana Regina Zimnoch. Jak przyznaje wciąż tematem jeden w rozmowach jest sprawa płac i warunków pracy pielęgniarek.
Zjazd Okręgowej Izby wybrał także Bożenę Machurę na przewodniczącą Sądu Pielęgniarek i Położnych i Justynę Tomkiewicz na szefową Okręgowej Komisji Rewizyjnej.
63 przedstawicieli 11 rejonów wybiera też delegatów na Zjazd Krajowy. Elbląska Izba obejmuje zasięgiem powiat elbląski i braniewski. Pracuje tak około 1800 pielęgniarek i 150 położnych.
Zjazd był też okazją do rozmów na temat sytuacji i przyszłości tej grupy zawodowej. Problemem są nie tylko niskie płace. Rośnie średnia wieku czynnych zawodowo pielęgniarek, a młodych przybywa zbyt mało – podkreśla dr Marzena Sobczak z Wydziału Nauki o Zdrowiu Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej:
Pielęgniarki przyznają, że ich praca do lekkich nie należy, a ponadto wymaga ciągłego kształcenia:
Przypomnijmy, w połowie października minister zdrowia Marian Zembala podpisał rozporządzenie dotyczące skierowania dodatkowych pieniędzy na wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych. Pieniądze pochodzą z rezerwy Narodowego Funduszu Zdrowia. Siostry otrzymają po 400 złotych podwyżki przez kolejne 4 lata. Da to w sumie 1600 złotych wzrostu ich wynagrodzeń. O wysokości podwyżek dla pielęgniarek będzie decydowała dyrekcja szpitala i przedstawiciel komisji zakładowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
(Karp /Stan/as)