Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

W Olsztynie rusza Festiwal Mendelsohna. Imprezy potrwają 2 miesiące

VII Festiwal Mendelsohna

W Olsztynie rozpocznie się wieczorem VII Festiwal Mendelsohna, który w tym roku będzie przebiegał pod hasłem „Granice”. Imprezę zainauguruje odsłonięcie pracy „Erich Mendelsohn – tu i teraz” przygotowanej przez uczniów Liceum Plastycznego.

Organizowany cyklicznie przez Fundację i Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa Borussia festiwal poświęcony jest pamięci wybitnego architekta Ericha Mendelsohna, który urodził się w przedwojennym Olsztynie, ówczesnym wówczas Allenstein.

Na zlecenie miejscowej gminy żydowskiej Mendelsohn zaprojektował Dom Przedpogrzebowy Bet Tahara. Budynek znajduje się przy dzisiejszej ul. Zyndrama z Maszkowic i pełni rolę miejsca spotkań kulturalnych. Opiekuje się nim Borussia, która swoją siedzibę ma w sąsiednim budynku, także zaprojektowanym przez Mendelsohna jako dom ogrodnika sprawującego pieczę nad cmentarzem żydowskim.

Festiwal Mendelsohna upamiętnia nie tylko samego architekta, którego wybitne i nowatorskie budynki stoją m.in. w Poczdamie, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Jest także okazją do rozmów o architekturze, kulturze, historii.

W tym roku przypada 135. rocznica urodzin patrona wydarzenia. W programie festiwalu, który będzie się odbywał od 21 października do 21 grudnia, znajduje się blisko 30 różnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Zapowiedzi kolejnych wydarzeń można znaleźć na stronie Borussii oraz na Facebooku Festiwalu

– zachęca olsztyńska Borussia.

W tym roku hasłem przewodnim festiwalu są „Granice” – rozumiane dosłownie i w wymiarze metaforycznym.

Piątek 21 paździerkina

Festiwal zainauguruje odsłonięcie pracy „Erich Mendelsohn – tu i teraz”, przygotowanej przez uczniów Liceum Plastycznego im. E. Mendelsohna w Olsztynie pod kierunkiem znanego olsztyńskiego artysty Bartka Świąteckiego – powiedziała Kornelia Kurowska, prezes fundacji Borussia.

00:00 / 00:00

Mural pojawił się na murze okalającym dawny żydowski cmentarz przy Domu Mendelsohna, w którym mieści się siedziba Fundacji Borussia. Upamiętnia on 135. rocznicę urodzin tego architekta i wizjonera

– Po odsłonięciu pracy odbędzie się koncert litewskiego multiinstrumentalisty Sauliusa Petreikisa – dodała Kornelia Kurowska.

00:00 / 00:00

Borussia muzykę Petreikisa określiła jako „przełamywanie granic między tradycyjnym folkiem, a eksperymentalnymi gatunkami muzyki”.

Sobota 22 października

O godzinie 15.30 rozpocznie się seminarium „Erich Mendelsohn – architektura ponad granicami”. Wezmą w nim udział m.in. prof. Ita Heinze-Greenberg z Zurychu i Helge Pitz z Berlina. Na środę zaplanowano otwarcie polsko-niemieckiej wystawy „Zagubione wioski Puszczy Piskiej”. Wystawa będzie prezentowana w bibliotece uniwersyteckiej w Kortowie.

Na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu Mendelsohna wstęp jest bezpłatny.

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska (PAP) / A. Kulik
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy / K. Ośko