W rocznicę śmierci Elbląg pamięta o Tadeuszu Nawrolskim
Dziś mija 20 lat od nagłej śmieci archeologa Tadeusza Nawrolskiego, który zajmował się średniowiecznymi miastami.
W ostatnich latach życia związał się z Elblągiem, który według jego koncepcji jest badany do dziś. Za tę pracę jest uznawany za twórcę nowoczesnego, kompleksowego poznawania historii miast poprzez włączanie do badań specjalistów z wielu dziedzin naukowych. Tadeusz Nawrolski zasłużył się także dla m.in. dla Szczecina i Zamościa. Zmarł w Elblągu w wieku 49 lat, pochowany został w Sopocie.
Badania średniowiecznego Elbląga pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku zaczął kto inny, ale dopiero kiedy przejął je Tadeusz Nawrolski w 1980 roku można mówić o prawdziwie naukowym poznawaniu przeszłości tego miasta. Stare Miasto zostało niemal całkowicie zrównane z ziemią w pierwszych latach po wojnie.
Naukowcy mieli do zbadania wielohektarowy trawnik z kilkoma ocalałymi budowlami- wspomina Grażyna Nawrolska, żona i kontynuatorka prac – zaczęliśmy w listopadzie od ulicy Kowalskiej, a właściwie od szukania jej. Wróciliśmy tam w maju 81 roku i wtedy zaczęły się właściwe badania, które co sezon trwały po 6 miesięcy.
Tadeusz Nawrolski jest autorem blisko 200 artykułów i prac naukowych poświęconych archeologii Elbląga. Po jego śmieci badania wciąż są prowadzone, bo stare miasto nie odkryło dotąd wszystkich swoich tajemnic. Radio Olsztyn poświęciło jedną z czerwcowych wydań Niedzieli Odkrywców na przypomnienie Tadeusza Nawrolskiego i jego dzieła. (mstan/bsc)