Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Wakacyjne zatrudnienie. Jakie składki musi odprowadzić pracodawca?
Studenci często podejmują w wakacje dorywczą pracę. Najczęściej zatrudniają się na podstawie umów cywilnoprawnych – zlecenia i o dzieło.
Zdarza się też, że podpisują umowy o pracę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, jakie składki trzeba opłacać od takich umów.
Od umowy o dzieło, niezależnie czy jest się studentem czy nie, nie płaci się żadnych składek. Student wykonujący umowę zlecenia, do ukończenia 26. roku życia, nie podlega ubezpieczeniom z tego tytułu. – Zleceniodawca wówczas zwolniony jest z opłacania od tej umowy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – powiedziała Anna Grabowska, rzeczniczka ZUS w województwie warmińsko-mazurskim. Trzeba jednak mieć status studenta przez cały czas trwania umowy.
Student powyżej 26. roku życia (który pracuje na umowę zlecenia i nie jest zatrudniony nigdzie indziej) podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.
Z kolei student zatrudniony na umowę o pracę podlega ubezpieczeniom społecznym na takich samych zasadach jak pozostali pracownicy. Pracodawca opłaca za niego obowiązkowo wszystkie składki (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne.
Posłuchaj relacji Kingi Kantor
Autor: K. Kantor
Redakcja: K. Ośko