Wielokulturowość na Warmii
W Szkole Podstawowej nr 9 w Olsztynie odbył się koncert pod hasłem “Wielokulturowość na Warmii – nasze niezwykłe dziedzictwo”.
Wzięło w nim udział wielu zaproszonych gości, między innymi pani Wioleta Wróbel – przedstawiciel IPN-u oddział w Olsztynie, Teresa i Dominik Sidor – propagatorzy folkloru Warmii i Mazur, a także członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego “Grajta Grajce”. Nie zabrakło autorów książek poświęconych źródłom niematerialnym Warmii i Mazur: piosenkom, tańcom i zabawom ludowym: “Kurlantki i fraski”, “ Grajta grace, bo ja skace”, “Tradycyjne ubiory i stroje na Warmii i na Mazurach od Nogawic do Portek” i “Wiejski folklor dziecięcy Warmii i Mazur”.
Namiastkę odmiennej, ale mocno związanej z naszym regionem kultury ukraińskiej zaprezentował Zespół „Suzirijaczko”. Niezwykłą interpretację wierszy Marii Zientary Malewskiej przedstawiła Anna Broda. Niematerialne dziedzictwo kulturowe Warmii przybliżył Łukasz Ruch – propagator gwary i kultury warmińskiej, gawędziarz, autor tekstów, organizator konkursów i kursów gwary, współautor (obok Edwarda Cyfusa i Izabeli Lewandowskiej) „Słownika gwary warmińskiej”.
W wydarzeniu wzięli też udział niezwykle zaangażowani w uroczystość uczniowie.
Autor: M.Szczygło