Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

Bliższe spotkania – 02.06.2020

fot. Przemysław Getka

Ciekawe inicjatywy społeczne w nowej rzeczywistości po pandemii koronawirusa to temat, na który z gośćmi Bliższych Spotkań rozmawiała Małgorzata Sadowska.

Kolejne obostrzenia są luzowane, jednak dzieci i młodzież nadal uczą się zdalnie. Studenci II roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zorganizowali internetową zbiórkę, z której dochód przeznaczyli na zakup sprzętu komputerowego dla Domu Dziecka w Olsztynie. W ten sposób chcą pomóc dzieciom w nauce online.

O szczegółach studenckiej inicjatywy mówi Adrianna Pałys, studentka II roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

Olsztyński chór lekarzy Medici pro Musica sięgnął po jeden z najbardziej znanych utworów zespołu Pod Budą i nagrał własną interpretację. Medycy wzięli na warsztat piosenkę „Na całość” i zmieniając tekst przygotowali wersję nawiązującą do czasu pandemii.

O pomyśle, problemach z realizacją przedsięwzięcia Agnieszka Lipczyńska rozmawiała z Małgorzatą Wawruk – dyrygentem i opiekunem artystycznym chóru oraz lekarzem Jakubem Kuną – specjalistą chorób wewnętrznych.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Zbliżają się wakacje. Koronawirus sprawił, że w tym roku letni wypoczynek będzie zupełnie inny, niż ten, do którego przyzwyczailiśmy się. Zagraniczne podróże będą raczej rzadkością. 90 procent Polaków zamierza spędzić urlop w kraju – wynika z badań Profitroom.

„Cudze chwalicie a swego nie znacie” – o wycieczkach po Ostródzie i zachęcaniu do poznawania Warmii i Mazur mówił przewodnik wycieczek Piotr Lisowski, prezes Zachodniomazurskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

Otwierają swoje pracownie dla zwiedzających. O ciekawej inicjatywie artystów z Warmii i Mazur – szlaku otwartych pracowni malarskich opowiadają artyści Mariusz i Katarzyna Kaldowscy oraz Helena Michel.

Posłuchaj rozmowy

Przekazywane ustnie wspomnienia i rodzinne pamiątki to bezcenne skarby, które pomagają odpowiedzieć na pytania kim jesteśmy? Skąd pochodzi nasza rodzina? Co się w niej działo? Wspomnienia mogą być także pretekstem do interesujących inicjatyw.

Praca w muzeum i bliski kontakt z historią zainspirował ją do pisania m.in. bajek dla dzieci. Teraz będzie gotowała według przepisów swojej babci. O śpiewniku z przepisami opowiada Agata Grzegorczyk-Wosiek, olsztyńska plastyczka, pisarka i poetka, która została stypendystką programu „Kultura w sieci”.

Posłuchaj rozmowy

O nowej inicjatywie poszukiwania świadków historii, tworzeniu społecznego, internetowego archiwum Ostródy opowiada Kinga Wiśniewska ze Stowarzyszenia Inicjatyw Możliwych RzeczJasna.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za D.Kucharzewska