Film współprodukowany przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy z premierą w Cannes!
„Eo” Jerzego Skolimowskiego zostanie zaprezentowany podczas 75. festiwalu filmowego w Cannes. Obraz znalazł się w konkursie głównym obok m.in. „Brokera” Hirokazu Koreedy, „Crimes of the Future” Davida Cronenberga i „Tchaikovski’s wife” Kiriłła Sieriebriennikowa. W Cannes zobaczymy też najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej.
Program oficjalnej selekcji 75. festiwalu w Cannes zaprezentowano dziś podczas konferencji prasowej, którą transmitowano w mediach społecznościowych.
W tym roku w konkursie głównym zmierzy się 18 filmów. Wśród nich znalazł się „Eo” Jerzego Skolimowskiego. Jak podano na stronie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, to współczesna interpretacja – zaliczanego do klasyki kina – francuskiego filmu „Na los szczęścia, Baltazarze!” Roberta Bressona z 1966 roku.
Historia osiołka o imieniu Baltazar, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni, to gorzka ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza filmu drogi. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie
– podano w komunikacie.
Autorami scenariusza są Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.
Obok „Eo” nominacje do Złotej Palmy otrzymały m.in. „Broker” Hirokazu Koreedy, „Crimes of the Future” Davida Cronenberga, „Tori and Lokita” Jean-Pierre’a i Luca Dardenne, „Showing up” Kelly Reichardt oraz „Tchaikovski’s wife” Kiriłła Sieriebriennikowa.
Jerzy Skolimowski wyreżyserował ponad 20 filmów, m.in.: „Start” („The Departure”; 1967 – Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie), „Krzyk” („The Shout”; 1978 – nagroda specjalna jury w Cannes), „Fucha” („Moonlighting”; 1982 – nagroda za najlepszy scenariusz w Cannes), „Latarniowiec” („The Lightship”; 1985 – nagroda dla najlepszego reżysera na MFF w Wenecji), „Cztery noce z Anną” (doceniony w 2008 roku w Cannes), „Essential Killing” (Grand Prix na Festiwalu w Wenecji w 2010; nagroda za najlepszy film na Festiwalu w Mar del Plata oraz nagrody za najlepszy film i dla najlepszego reżysera na Festiwalu w Gdyni).
Jest również cenionym malarzem. Brał udział w Biennale w Wenecji, swoje prace wystawiał w Europie i Stanach Zjednoczonych. W 2015 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Kolejnym polskim akcentem na tegorocznym festiwalu w Cannes jest zakwalifikowanie się do sekcji Un Certain Regard filmu „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej, która w Polsce nakręciła m.in „Córki dancingu” i „Fugę”. „Silent Twins” to pierwszy anglojęzyczny film polskiej reżyserki. Główną rolę gra znana z „Avengers” Letitia Wright.
75. festiwal filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 17-28 maja.
Autor: Ł.A/PAP/mat. prasowe
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy