Strona główna Radio Elbląg
Posłuchaj
Pogoda
Elbląg
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
POSŁUCHAJ

„Przez lata nie mówiono o Sprawie Elbląskiej”. Dziś zakończono oficjalne obchody tych tragicznych wydarzeń

Tablica ofiar Sprawy Elbląskiej

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Sprawy Elbląskiej dyrektor IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon zakończył oficjalne, obchody tych tragicznych wydarzeń.

W 70. rocznicę wydarzeń z 1949 roku Instytut Pamięci Narodowej zorganizował konferencję naukową. Niebawem na stronie internetowej Instytutu ma się pojawić wystawa Grażyny Wosińskiej „Sprawa Elbląska – galeria fotografii” oraz film przygotowany przez Marynę Pawlik, wnuczkę skazanego w Sprawie Elbląskiej – Stanisława Pawlika.

Przez cały rok w Elblągu odbyło się wiele innych wydarzeń zorganizowanych przez samorząd. Był też cykl lekcji w szkołach oraz prelekcje dla dorosłych mieszkańców.

”Sprawa elbląska ” dotyczy pożaru w Zakładach Mechanicznych, w którym w lipcu 1949 roku spłonęła hala produkcyjna z gotową turbiną i innymi elementami. Bezpieka oskarżyła o sabotaż m.in. repatriantów z Francji. Aresztowano ponad 100 osób.

Przez wiele lat nie mówiono o tym co stało się na przełomie lat 40 i 50.

Czasy stalinowskie wywarły straszne piętno na ludziach, może dlatego sprawy dotyczące tamtych wydarzeń nie znalazły się w postulatach z lat 70. w tak wielkim zakładzie jakim był Zamech

– tłumaczy Grażyna Wosińska, autorka książki pt. Pożar i Szpiedzy.

W pokazowych procesach trzy osoby zostały skazane na śmierć, sześć na długoletnie więzienie. Wiele osób zmarło podczas śledztwa lub krótko po nim. Obchody Sprawy Elbląskiej odbyły się także we Francji, w zaprzyjaźnionym z Elblągiem departamencie Oise.

Ofiary Sprawy Elbląskiej upamiętnia pomnik, który stoi przy ulicy o tej nazwie. Wszystko blisko hali, w której wszystko się zaczęło.

Dyrektor IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon. Fot. M.Stankiewicz